Władze Słowacji zgodziłby się przekazać swoje myśliwce MiG-29 Ukrainie, jeśli Polska i Czechy przejmą ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej – pisze „Defense Express”.

Jak podaje ukraiński serwis „Defense Express”, powołując się na informacje „Business Insider”, rząd Słowacji przedstawił „schemat”, według którego zgodziłby się przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29. Słowackie władze są gotowe uczynić to po tym, jak Polska i Czechy wezmą na siebie ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie nie podano, w jakim terminie Słowacy byliby gotowi wysłać swoje MiG-29 na Ukrainę. Nie wiadomo też dokładnie, jakich sił i środków potrzebowaliby Czesi i Polacy, żeby osłonić niebo nad Słowacją.

„Defense Express” zaznacza, że już „pokonano pierwszą barierę psychologiczną”, gdy w kwietniu Słowacja przekazała Ukrainie swój system obrony powietrznej S-300, w zamian za co USA, Niemcy i Holandia rozmieściły na Słowacji cztery systemy Patriot. Dodaje zarazem, że państwa natowskie pod względem obrony powietrznej „tradycyjnie” polegają na lotnictwie myśliwskim, podczas gdy systemy rakietowe ziemia-powietrze odgrywają rolę uzupełniającą.

Według zestawienia Military Balance za 2021 roku, Słowacja posiada 9 myśliwców MiG-29A i 2 MiG-29UB. Przypomniano też, że wcześniej przewidywano, iż w tym roku Słowacy mieli otrzymać pierwszą partię z 14 zamówionych w USA myśliwców F-16. Teraz jednak nie wiadomo, czy samoloty te zostaną dostarczone w terminie. Według części źródeł, może to nastąpić nie wcześniej, niż za dwa lata.

Jak informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych Słowacji w pierwszej połowie kwietnia dopuścił możliwość wysłania na Ukrainę słowackich myśliwców MiG-29.

Kilka dni temu słowacki minister obrony Jaroslav Naď zwrócił się do Czech o pomoc w czasowej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej. Złożył swoją prośbę podczas wizyty w czeskim ministerstwie obrony.

Polskie F-16 również będą patrolować słowackie niebo, poinformował o tym w w kwietniu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. „Mogę potwierdzić, że Polska para dyżurna F16 będzie prowadziła swoje dyżury także nad obszarem Słowacji” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Słowacji.

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz