Media: Partia Wolność i Ruch Narodowy namawiają Mariusza Maxa Kolonko na wybory do PE

Politycy partii Wolność i Ruchu Narodowego namawiają Mariusza Maxa Kolonko, żeby kandydował z list ich koalicji w wyborach do Parlamentu Europejskiego – podaje WP.pl. Start Kolonki jest jednak problematyczny z uwagi na przepisy ordynacji wyborczej.

W piątek portal Wirtualna Polska podał, że politycy Partii Wolność i Ruchu Narodowego namawiają Mariusza Maxa Kolonko, dziennikarza na stałe mieszkającego w USA, żeby kandydował z ich listy do Parlamentu Europejskiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Są rozmowy z wieloma postaciami na temat startu z naszych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nasza inicjatywa jest otwarta na takie osoby jak Mariusz Max Kolonko – powiedział w rozmowie z WP.pl poseł Robert Winnicki, szef RN. Odniósł się też do tej sprawy w mediach społecznościowych:

„Mariusz Max Kolonko od lat z uznaniem wypowiadał się o działaniach środowisk autentycznej prawicy, zwłaszcza o Ruchu Narodowym i odważnie demaskuje wiele mitów politycznej poprawności. Koalicja jest na niego jak najbardziej otwarta!”.

 

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Mariusz Max Kolonko od lat z uznaniem wypowiadał się o działaniach środowisk autentycznej prawicy, zwłaszcza <a href=”https://twitter.com/hashtag/RuchNarodowy?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#RuchNarodowy</a> i odważnie demaskuje wiele mitów politycznej poprawności.<br><br>Koalicja jest na niego jak najbadziej otwarta! <a href=”https://t.co/bSOMb79Y1K”>https://t.co/bSOMb79Y1K</a></p>&mdash; Robert Winnicki (@RobertWinnicki) <a href=”https://twitter.com/RobertWinnicki/status/1086284086065410048?ref_src=twsrc%5Etfw”>18 stycznia 2019</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Winnicki powiedział, że poza tym nie ma w tej sprawie nic do dodania. – W moim komentarzu na Twitterze jest wszystko, co wiem, co mogę powiedzieć na ten temat i co w ogóle istnieje w tym temacie – mówi lider RN.

Na swoim kanale w serwisie YouTube Kolonko mówił m.in., że Ruch Narodowy „ będzie zyskiwać na znaczeniu i w perspektywie jednego pokolenia stanie się znaczącą siłą polityczną w Polsce”. Zdecydowanie krytykował PO i Donalda Tuska, ale krytycznie wypowiada się też na temat obecnego rządu PiS.

Przeczytaj: Mariusz Max Kolonko: Wszyscy Polacy powinni być nacjonalistami

Entuzjastycznie o możliwej współpracy z Kolonką mówi też WP.pl anonimowa osoba związana z Partią Wolność. Jak twierdzi, w najbliższym czasie do USA ma wyruszyć delegacja na rozmowy Mariuszem Maxem Kolonko, żeby przekonać go do startu. Źródło dodaje, że „jest spora szansa, że się zgodzi”. Wówczas byłby dla koalicji Wolność-RN-Braun prawdziwą lokomotywą wyborczą.

WP.pl zwraca jednak uwagę na problemy proceduralne. Mianowicie, według ordynacji wyborczej kandydat do PE musi zamieszkiwać co najmniej 5 lat na terytorium Polski albo innego kraju UE. Portal dodaj, że w rozmowach politycy Wolności i RN nie widzą w tym jednak żadnej przeszkody.

Portal ten przedstawia też, na podstawie własnych ustaleń, kulisy rozmów polityków Wolności i Ruchu Narodowego na temat list wyborczych. „Jedynki”, według tego medium, to obecnie wiceszef RN Krzysztof Bosak (Warszawa), Piotr Liroy Marzec (Wielkopolska), Konrad Berkowicz/Dobromir Sośnierz (Górny Śląsk), Janusz Korwin-Mikke (Dolny Śląsk). Z Mazowsza przypuszczalnie miałby startować poseł Marek Jakubiak, choć jego akces do koalicji nie jest przesądzony. Nieoficjalnie rozmówcy WP.pl przyznają, że negocjuje on także „z innymi komitetami wyborczymi”. Nie podano żadnych informacji o kandydaturze Grzegorza Brauna ani o innych osobach z jego środowiska.

Przeczytaj: Grzegorz Braun dołącza do koalicji wyborczej Ruchu Narodowego i partii Wolność

wp.pl / twitter.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz