Jerusalem Post, powołując się na doniesienia kuwejckiej gazety Al-Dżarida, podał że w zeszłym miesiącu 2 izraelskie F-35 spenetrowały przestrzeń powietrzną Iranu.

Według źródeł na jakie powołuje się „Al-Dżarida” przed tym jak izraelskie F-35 nad Iranem, przeleciały nad Syrią oraz Irakiem. Systemy radarowe, w tym rosyjski w Syrii, miały nie wykryć myśliwców. Jerozolimski dziennik dodaje, że F-35 krążyły na znacznej wysokości nad miejscami, które podejrzewa się o związki z irańskim programem nuklearnym. Izraelskie F-35 wzięły nawet na cel wybrane miejsca w irańskich miastach Bandar Abbas, Isfahan oraz Sziraz – zaznaczono.

The Jerusalem Post zauważa, że wejście w irańską przestrzeń powietrzną to sygnał zwiększających się napięć regionalnych, zwłaszcza w kontekście niedawnych ataków izraelskich w Syrii, w tym na irańskie bazy w tym kraju

Cytowane źródła nie podały, czy operacja została przeprowadzona we współpracy z USA.

Izrael przyznał się do przeprowadzenia około 100 nalotów w Syrii przez ostatnie pięć lat. Celami były m.in. instalacje wojskowe oraz konwoje Hezbollahu, który pozostaje sojusznikiem Teheranu. W lutym izraelskie myśliwce F-16 przeprowadziły atak na 12 celów w Syrii w odpowiedzi na naruszenie przestrzeni powietrznej Izraela przez drona, który miał być według Izraela konstrukcji irańskiej.

21 marca izraelska armia potwierdziła przeprowadzenie w 2007 roku ataku na syryjski reaktor jądrowy.

Kresy.pl / dziennik.pl / jpost.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz