Izraelska firma na wniosek Ricka Gatesa, jednego z doradców w kampanii Donalda Trumpa przedstawiła kilka propozycji działania w sieci, z użyciem fałszywych kont i tożsamości, by robić wywiad i działać na szkodę zarówno Hillary Clinton, jak i jego republikańskich rywali – podał „New York Times”.

Jak podał w niedzielę „New York Times”, jeden z doradców kampanii wyborczej obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa, Rick Gates, zwrócił się do izraelskiej firmy, by ta stworzyła w sieci fałszywe tożsamości, czyli konta/profile internetowe, a także wykorzystała media społecznościowe do manipulacji i robienia wywiadu, w celu pokonania innych republikańskich kandydatów na prezydenta, a także Hillary Clinton.

Jak ujawniono, firma Psy-Group przedstawiła kilka różnych propozycji. Jedną z nich było wykorzystanie fałszywych kont do odwiedzenia tysięcy delegatów od głosowania na senatora z Teda Cruza. Inna ofert dotyczyła „uzupełniających działań wywiadowczych” ws. Hillary Clinton. Kolejna propozycja zawierała plan, jak wzmocnić podziały wśród rywali, wykorzystując do tego media społecznościowe. W tym planie użyto kryptonimy dla oznaczenia określonych kandydatów – w przypadku Trumpa, był to „lew”. Jeszcze inna oferta polegała na wysyłaniu odpowiednio dostosowanych wiadomości z „trzeciej strony”, ukierunkowanych na niezdecydowanych wyborców, kobiety z przedmieść i mniejszości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łącznie, izraelska firma Psy-Group wyceniała swoje usługi na ponad 3 mln dolarów.

Gazeta zaznacza przy tym, że nie ma żadnych twardych dowodów na to, że w trakcie kampanii wyborczej Trumpa wykorzystano którąkolwiek z propozycji. Zwraca jednak uwagę, Donald Trump Jr., najstarszy syn obecnego prezydenta, w 2016 roku spotkał się z właścicielem izraelskiej firmy, Joelem Zamelem. Miał w tym uczestniczyć też wysłannik Zjednoczonych Emiratów Arabskich George Nder, z którym Trump J. Odbywał spotkanie. Wszyscy przedstawiają różne wersje wydarzeń. W tym w kwestii tego, czy Zamel kiedykolwiek wcielił swoją propozycję w życie. NYT twierdzi jednak, że po wyborach Nared zapłacił Zamelowi 2 mln dol.

FBI zwróciła się do izraelskiej policji i ministerstwa sprawiedliwości z wnioskiem o skonfiskowanie komputerów Psy-Group, po przesłuchaniu pracowników w firmie. Obecnie znajduje się ona w stanie likwidacji.

W ubiegłym roku Gates, podobnie jak były doradca Trumpa w kampanii Paul Manafort, usłyszał liczne zarzuty ws. unikania płacenia podatków i defraudacji finansowych. W tym roku Gates przyznał się do winy i zgodził się współpracować ze śledczymi w toku śledztwa.

Przeczytaj: Raport Muellera: Kwaśniewski członkiem grupy lobbującej na rzecz Ukrainy w USA

Czytaj także: Kwaśniewski: na rzecz Ukrainy lobbowałem za darmo

jpost.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz