Media: Cztery państwa mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa

Umowa o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy może zostać podpisana przed szczytem NATO, który odbędzie się 11-12 lipca w Wilnie – twierdzą ukraińskie media.

Jak informuje w niedzielę portal Europejska Prawda, umowa o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy może zostać podpisana przed szczytem NATO, który odbędzie się 11-12 lipca w Wilnie.

Ma to być wielostronny system gwarancji na okres przejściowy do upragnionego wstąpienia Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny.

Według medialnych doniesień, odpowiednia umowa ramowa z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi jest już prawie gotowa. Każdy kraj uczestniczący zawrze odrębną umowę z Kijowem.

Mowa jest o broni, pieniądzach, pomocy wojskowej i szkoleniu. Powinno to pozwolić Kijowowi na obronę bez bezpośredniej ingerencji ze strony państw gwarantów. W związku z tym Niemcy chcą zaproponować utrzymanie obecnego poziomu pomocy do końca wojny.

Na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 roku Francja i Niemcy odrzuciły członkostwo Ukrainy i Gruzji w Sojuszu. Podczas piątkowej rozmowy z niemieckimi mediami Kułeba wyraził opinię, że ta decyzja “otworzyła drzwi dla inwazji Putina na Gruzję i ostatecznie nielegalnej aneksji Krymu”. “Gdyby Ukraina była już członkiem NATO w 2014 roku, nie doszłoby do aneksji Krymu, wojny w Donbasie, a teraz do inwazji na cały kraj” – powiedział, cytowany przez portal niemieckiego dziennika Die Welt.

Kułeba podkreślił, że Ukraina nie spodziewa się przyjęcia do NATO w czasie wojny. “Ale po wojnie byłoby samobójstwem dla Europy, gdyby nie zaakceptowała Ukrainy jako członka NATO” – stwierdził. Jego zdaniem Ukraina poza NATO oznaczałaby, że wojna jest nadal opcją.

“Jedynym sposobem na zamknięcie drzwi przed rosyjską agresją przeciwko Europie i całemu obszarowi euroatlantyckiemu jest przystąpienie Ukrainy do NATO” – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

PrzypomnijmyWaszyngton szuka możliwości wkomponowania Ukrainy w utrzymywaną przez USA architekturę strategiczną Europy bez konieczności forsowania przyjęcia pogrążonego w wojnie państwa do NATO. „Financial Times” pisze o tak zwanym formacie „Quad”. Według gazety USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja – pracują nad daleko idącą deklaracją polityczną w sprawie Ukrainy.

„Financial Times” powołał się w środę na anonimowych urzędników z mocarstw zachodnich. Przekazali, że zgodnie z deklaracją Ukraina zawrze umowy dwustronne formalizujące obecny poziom pomocy wojskowej i finansowej – co ustanowi bardziej długoterminową podstawę dla jej bezpieczeństwa z możliwością jej rozszerzenia, jeśli państwa uznają to za konieczne. Jednak ani ten dokument ramowy, ani umowy dwustronne nie miałyby statusu traktatów prawnych i zostałyby podpisane poza sojuszem NATO. 

Kresy.pl/Europejska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Jedynym sposobem na zamknięcie drzwi przed rosyjską agresją przeciwko Europie i całemu obszarowi euroatlantyckiemu jest przystąpienie Ukrainy do NATO” – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji – przystąpienie Ukrainy jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie wojny światowej.