Chiński państwowy fundusz inwestycyjny posiada w Wielkiej Brytanii ponad 250 nieruchomości, w tym magazynów i centrów dystrybucji żywności – podał w piątek dziennik “The Guardian”.

Analiza przeprowadzona przez “The Guardian” wskazuje, że China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów. Gazeta podkreśla, że prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, ponieważ część rejestrów jest niekompletna. Fundusz posiada spółki zarejestrowane w rajach podatkowych i za ich pomocą skupuje brytyjskie nieruchomości.

Fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany. Analiza dziennika pokazuje jednak skalę zjawiska. Zgromadzone dane wskazują, że CIC działa poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man. Fundusz skupuje głównie centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe. Wspomniane obiekty są kluczowe dla łańcuchów dostaw.

Poseł Iain Duncan Smith, szef parlamentarnego zespołu ds. Chin i krytyk Pekinu uważa, że niepokojący jest fakt, iż tak wiele z inwestycji ukryto poprzez firmy zarejestrowane w jurysdykcjach, które pozwalają zachowywać w tajemnicy ich prawdziwych właścicieli.

Zobacz także: Rośnie zależność Niemiec od Chin. Wzrost wartości importu o 37 proc.

Przypomniał niedawną próbę przejęcia brytyjskiej firmy technologicznej Newport Wafer Fab. Miała w nią zainwestować firma holenderska, lecz okazało się, że jej właścicielem jest podmiot chiński. Brytyjski rząd zablokował transakcję z racji na aspekty związane z bezpieczeństwem.

Zobacz także: Scholz sprzedaje Chińczykom udziały w strategicznym porcie. Media: “nie uczy się na błędach”

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply