Media: Amerykanie blokują atom z Korei dla Polski. Złożyli pozew

Amerykański Westinghouse pozwał koreański koncern KHNP – poinformował w piątek Bill Freebairn, dziennikarz agencji Platts. Amerykanie chcą zablokować budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce z udziałem Koreańczyków.

Strona amerykańska argumentuje, że Koreańczycy z południa bazują na amerykańskiej technologii. Uważają, że USA muszą wyrazić zgodę ma eksport tej technologii. Koreańczycy są innego zdania. Amerykański Westinghouse pozwał koreański koncern KHNP – poinformował w piątek na Twitterze Bill Freebairn, dziennikarz agencji Platts.

Sądowa blokada transferu technologii miała nastąpić na chwilę przed wizytą polskiej delegacji w USA. Westinghouse dowiedział się, że KHNP ma podpisać z Polską umowę na dostawę APR1400. Miał złożyć pozew, którego celem jest powstrzymanie KHNP od dzielenia się informacjami dotyczącymi tej technologii z Polską.

Westinghouse ma wybudować w Polsce pierwszą elektrownię jądrową. Za budowę drugiej miał odpowiadać koreański KHNP.

Polska delegacja, ze spółkami ZE PAK i PGE na czele, ma podpisać na przełomie października i listopada list intencyjny dotyczący budowy drugiej elektrowni jądrowej z wykorzystaniem koreańskiej technologii – zwraca uwagę Rzeczpospolita.

Strona amerykańska uważa, że koreański reaktor APR-1400 oferowany przez koreańskie KEPCO bazuje na technologii na licencji Westinghouse. Innego zdania są Koreańczycy. „Koreańska technologia jądrowa jest niezależna od technologii WEC i może być eksportowana bez ograniczeń oraz bez zgody USA” – odpowiada KHNP.

Informowaliśmy, że w niedzielę wicepremier Jacek Sasin i minister Anna Moskwa spotkali się z minister energii USA Jennifer Granholm. “Jesteśmy już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu” – oświadczył Sasin po spotkaniu.

Przypomnijmy, że we wrześniu ambasador USA oraz prezes firmy Westinghouse Polska przekazali „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Chodzi o budowę w Polsce sześciu reaktorów jądrowych opartych o amerykańską technologię.

Należy przypomnieć wieloletnie opóźnienia w zakresie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Inwestycja jest zapowiadana przez rząd od 2015 roku. Polska prowadziła w tym zakresie rozmowy ze stroną francuskąamerykańską i południowokoreańską.

Zobacz także: „Pięć rzeczy, które PiS zrobił źle” – Bosak o rekordowych cenach energii [+VIDEO]

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    TYLKO z Koreą,jak najdalej od USA bo znowu przepłacimy a i nadzór będą chcieli nad nią sprawować albo łupić nasze zasoby naturalne.Już przy zakupie broni była nauczka,zero transferu technologii i drożyzna.