Prokuratura Okręgowa w Świdnicy oskarżyła byłego lidera KOD Mateusza K. i byłego skarbnika organizacji Piotra C. o przywłaszczenie 121 tys. złotych oraz poświadczenie nieprawdy w fakturach.

Jak informuje rzecznik świdnickiej Prokuratury Okręgowej Tomasz Orepuk Mateusz K. i Piotr C. są przesłuchiwani.

„Podejrzani sami stawili się do prokuratury. Prokurator postawił im zarzut poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 tys. zł i próby przywłaszczenia 15 tys. zł” – stwierdził rzecznik.

Orepuk zaznaczył, że postępowanie rozpoczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie w lutym 2017 roku. Miesiąc później śledztwo zostało przekazane placówce w Świdniku.

CZYTAJ TAKŻE: Radom: Lewicowo-liberalni manifestanci z KOD starli się z narodowcami [+VIDEO]

„Obaj podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu, poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD – 6 faktur i Stowarzyszenia KOD – 3 faktury. Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane” – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdniku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według prokuratury poza 121 tys. złotych „usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 tys. zł za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD”.

„W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej. Wypłaty były ponadto sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia KOD, zgodnie z którym do zaciągania zobowiązań na kwotę powyżej 10 tys. zł jest konieczna uchwała Zarządu” – zaznacza rzecznik.

Prokuratura podkreśla, że zebrała duży materiał dowodowy w tej sprawie. Składać się na niego mają m.in. zeznania członków organów statutowych organizacji oraz raport Komisji Rewizyjnej.

Oskarżonym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik MW: W Radomiu KODowcy chcieli użyć wobec nas siły

W komentarzu dla Kresów.pl rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski podkreślił, że w sobotę KOD dopuścił się napaści na Wszechpolaków, którzy wcześniej brali udział w marszu zorganizowanym przez MW w rocznicę wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku. Dodając, że Komitet Obrony Demokracji próbował obchody tej rocznicy zawłaszczyć.

– To są ważne wydarzenia, które należy upamiętniać. Zorganizowaliśmy z tej okazji marsz, jak co roku. Z kolei później odbyła się pikieta KOD. Nasi działacze, jako Młodzież Wszechpolska, poszli wyrazić swój sprzeciw. Ponieważ kodowcy ewidentnie starali się zawłaszczyć tę ważną datę. Podejmują takie próby od zeszłego roku – podkreśla Pławski.

Wówczas, jak poinformował, kodowcy zaczęli być agresywni wobec narodowców. Kiedy już odchodzili, doszło do szarpaniny. Jedna z osób została kopnięta, a obie grupy starły się ze sobą.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzież Wszechpolska: KOD przetrzymywało jednego z naszych [+VIDEO]

– Nie oszukujmy się, KODowcy zachowywali się wobec nas bardzo niewłaściwie i agresywnie. Starali się również użyć wobec nas siły fizycznej – zaznacza rzecznik MW. – Tu wychodzi na wierzch ich hipokryzja. Rzekomo promują wolność słowa, ale jak ktoś stara się przedstawić inny punkt widzenia, to chcą używać siły. Nasi działacze musieli się bronić. Oczywiście z powodzeniem odparli ten atak. Nie było tu żadnego problemu.

Pławski dodał, że kodowcy zaatakowali również jedną przypadkową osobę. – Tak wyglądała cała ta sytuacja. Nasi działacze po prostu musieli się bronić –powiedział. Zaznaczył również, że pojawiające się w sieci relacje ze strony KOD, krytyczne względem MW, są nieprawdziwe i „totalnie wyimaginowane”. – Te informacje, które pojawiają się z ich strony na nasz temat i szkalujące nas, są fałszywe – powiedział Pławski. Dodał, że MW o wszelkich ewentualnych działaniach w tej sprawie będzie informować na bieżąco.

Kresy.pl/rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz