Marynarki wojenne Rosji i Egiptu odbędą wspólne ćwiczenia na Morzu Czarnym do końca tego roku, poinformowało w czwartek biuro prasowe Floty Czarnomorskiej, przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, do końca roku na Morzu Czarnym odbędą się wspólne manewry egipskiej i rosyjskiej marynarki wojennej.

„W Noworosyjsku delegacje Marynarki Wojennej Rosji i Marynarki Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu odbyły trzydniową konferencję dotyczącą przygotowania i przeprowadzenia wspólnego ćwiczenia Most Przyjaźni – 2020. Głównym celem spotkania obu krajów było opracowanie i zatwierdzenie planu ćwiczeń, które po raz pierwszy odbędą się na Morzu Czarnym” – podało biuro prasowe Floty Czarnomorskiej w czwartkowym oświadczeniu.

Podczas ćwiczeń okręty Floty Czarnomorskiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej i Marynarki Wojennej Egiptu będą ćwiczyć obronę szlaków morskich przy wsparciu samolotów. W ramach jednego scenariusza siły zostaną rozmieszczone w celu zorganizowania łączności i zaopatrzenia na morzu, a uczestnicy manewrów przeprowadzą inspekcję podejrzanych statków.

Ponadto marynarze marynarki wojennej Rosji i Egiptu będą ćwiczyć pod dowództwem wspólnej siedziby w celu organizowania wszelkiego rodzaju ochrony i obrony na morzu oraz będą przeprowadzać ostrzał rakietowy i artyleryjski z użyciem broni pokładowej, jak wskazało biuro prasowe.

„Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i rozwój współpracy wojskowej między egipską i rosyjską marynarką wojenną w interesie bezpieczeństwa i stabilności na morzu, a także wymianę doświadczeń między personelem w zakresie przeciwdziałania różnym zagrożeniom w obszarach intensywnej żeglugi” – dodało biuro prasowe.

Dodatkowo, według źródeł w rosyjskim resorcie obrony, przed końcem roku Rosja chce przeprowadzić jeszcze co najmniej trzy próbne odpalenia pocisku hipersonicznego Cyrkon, w tym na cele imitujące lotniskowce i strategiczną infrastrukturę lądową.

Jak informowaliśmy, we wtorek fregata rosyjskiej Floty Północnej „Admirał Gorszkow” wystrzeliła pocisk hipersoniczny Cyrkon, który przeleciał z prędkością powyżej Mach 8, sięgając pułapu 28 km i trafił bezpośrednio do celu morskiego w odległości 450 kilometrów. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że było to wielkie wydarzenie dla całego kraju.

„W ramach trwających prób powietrznych pocisku hipersonicznego Cyrkon, trzy kolejne testowe odpalenia zostaną przeprowadzone przez fregatę Admirał Gorszkow. Najbliższe odpalenia odbędą się pod koniec października, na początku listopada” – cytuje jedno ze swoich źródeł TASS.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply