Zdaniem Stanisława Karczewskiego „w tej ustawie znalazły się zapisy, które mogą narazić nasz kraj na reperkusje międzynarodowe”.

Stanisław Karczewski wniósł o całkowite odrzucenie ustawy.

Marszałka tłumaczył senator Robert Mamątow z PiS który w jego imieniu stwierdził: w tej ustawie znalazły się zapisy, które mogą narazić nasz kraj na reperkusje międzynarodowe. Chodzi o tzw. poprawkę senatora Jerzego Czerwińskiego, nazywającą totalitaryzmem nacjonalizm ukraiński i litewskia także militaryzm pruski, rosyjski i niemiecki.

CZYTAJ TAKŻE:
Sejm nie uzna ukraińskiego nacjonalizmu za „ustrój totalitarny” po interwencji ambasadora Ukrainy?
Rzymkowski dla Kresów.pl: projekt ustawy zakazującej propagowania banderyzmu nie trafi do tzw. zamrażarki

Na posiedzeniu trzech komisji senackich Jerzy Czerwiński zasugerował, że prawdziwym powodem próby odrzucenia ustawy są naciski innych krajów. Senator pytał: Czy ustawa będzie wycofana po ingerencji ambasadora Ukrainy w Polsce? Czy podejmujemy tu decyzje i uchwalamy ustawy zupełnie suwerennie, czy też, tak jak było dawniej, pod naciskami innych stolic? Dawniej była Moskwa, potem Berlin, a teraz Kijów.Dodał: Albo jesteśmy Senatem suwerennej Polski, albo nie..

Czerwińskiego poparł inny senator PiS i historyk Jan Żaryn. Sugerował, że działania marszałak wynikają z rozmów z trzema podmiotami: ambasadą litewską, ukraińską i niemiecką.Zapytał czy prestiż Sejmu i Senatu nie ucierpi, jeżeli izby ugną się pod naciskiem zewnętrznym.

Senatorowie PiS podczas posiedzenia komisji poparli Czerwińskiego, o odrzuceniu wnioseku marszałka Karczewskiego.

kresy.pl / wyborcza.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • cyna
   cyna :

   O to że jak się mówi o nacjonalizmie ukrainskim to nie można zapomnieć o szaulisach strzelających do Polskich dzieci na Litwie w czasie wojny a dzisiaj walczących z Polskościa a takze pozostałych nacjonalizmach w tym rosyjskim niemieckim, dodał bym do tego jeszcze slowacki bo ten kraj równiez sprzymierzył się z hitlerem. To co będziemy uznawać za zbrodniczą ideologię na naszej ziemi jest wyłącznie naszą sprawą i nikomu nic do tego.

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Wręcz przeciwnie! Chodzi o to, żeby tak zmanipulować brzmienie tej ustawy, żeby po pierwsze, nie była skierowana tylko przeciwko banderowcom i w ten sposób stępić jej jednoznacznie antyukraiński charakter. Zaś po drugie, żeby tych, którzy będą za nią głosować w nowym brzmieniu, napiętnować jako mącicieli dążących do pogorszenia stosunków z kim się da i w ten sposób doprowadzić do odrzucenia ustawy w całości, przy czym chodzi oczywiście o odrzucenie penalizacji banderyzmu. Należy zatem odrzucić te inspirowane z Kijowa poprawki i przyjąć ustawę w pierwotnym brzmieniu. Zaś w stosunku do inspiratorów tej całej afery wdrożyć postępowanie w związku z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Ukrainy.

 2. mop
  mop :

  Kuchciński, od lat wspiera ukraińskich nacjonalistów, którzy czczą zbrodniarza Stepana Banderę, i to m.in. on odpowiada za dzisiejszy przyjazny stosunek PiS do antypolskiej partii Swoboda.
  Tę hipotezę potwierdza ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który mówi o „umizgach” Kuchcińskiego i PiS do pogrobowców UPA.
  W środowiskach kresowych od dawna panuje przekonanie, że sympatyzuje z „banderowcami”. Jeszcze gdy nie był w PiS, dawał temu wyraz i według takiej linii kontynuuje swoją karierę polityczną – przekonuje były parlamentarzysta.
  W 2000 roku, odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez UPA w Birczy na Podkarpaciu. Okazało się, że Marek Kuchciński zabronił kompanii honorowej Wojska Polskiego uczestnictwa w tych obchodach. Jako poseł interpelowałem wtedy do ministra obrony i dostałem potwierdzenie, że to on podjął właśnie taką decyzję [kopię interpelacji można znaleźć na stronie Zapałowskiego – red.] – wspomina.
  http://natemat.pl/90119,posel-pis-marek-kuchcinski-to-sympatyk-upa-byly-posel-i-ks-isakowicz-oskarzaja-wspolpracownika-prezesa-kaczynskiego

  NO CÓŻ JABŁKO NIEDALEKO PADA OD JABŁONI…PROPONUJE WIĘC ŻEBYŚCIE OCENIŁI RÓWNIEŻ POCZYNANIA KACZYŃSKIEGO NA TYM TLE.
  Współdziałanie z neobanderowcami PISOMATOŁÓW i kwitnie w najlepsze. Np.”TW” „Bolek-Wałęsa” z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok.W kilka dni potem Wałęsa poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając.
  Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice? Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach.
  Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!” PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!
  To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono.
  Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.
  NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna szowinistyczna organizacja promuje nazistowskie doktryny Bandery oraz Szuchewycza.
  Młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-POLSKICH DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW.
  Obecna sytuacja jest możliwa,bo Kaczyńscy, Tusk, Komorowski z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków.
  Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się również ANTY-polskie partie-gangi z PO, PiS, SLD …
  Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery:

  http://youtu.be/crRYWwT9-wE