Jak ogłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja 2020 roku.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła datę tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowała, pierwsza tura odbędzie się 10 maja tego roku. W razie konieczności, dwa tygodnie później, 24 maja, zostanie przeprowadzona druga tura.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Zgodnie z art. 128 ust. 2 konstytucji, a także zgodnie z art. 289 par. 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 r.” – powiedziała. Postanowienie może zostać opublikowane w „Dzienniku Ustaw” jeszcze dziś, a najpóźniej jutro. Od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli formalnie rozpocząć kampanię wyborczą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Witek przyznała, że zastanawiała się nad innymi możliwymi datami, w tym 3 i 17 maja, z uwagi na aktywności międzynarodowe najważniejszych osób w państwie.

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Wiadomo, że o reelekcję będzie ubiegał się obecny prezydent Andrzej Duda, jako kandydat wspierany przez centroprawicowy i proamerykański obóz rządzący (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie). Od początku jest on zdecydowanym liderem sondaży, choć w ostatnim czasie jego notowania najwyraźniej spadły. Jego główną kontrkandydatką, reprezentującą centrolewicową i zdecydowanie prounijną Platformę Obywatelską, będzie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przeczytaj: Wybory prezydenckie: Duda z Kidawą-Błońską łeb w łeb w II turze [SONDAŻ]

Kandydatem Lewicy jest europoseł i były prezydent Słupska, radykalnie prounijny homoseksualista Robert Biedroń. Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz to kandydat umiarkowanej, centrowej Koalicji Polskiej (PSL, Kukiz’15). Kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość, partii zrzeszającej narodowców i wolnościowców, jest poseł i wiceszef Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak. W wyborach wystartuje także popularny publicysta i były prezenter stacji TVN, Szymon Hołownia, jako kandydat bezpartyjny.

interia.pl / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz