Polscy żołnierze odnaleźli w nocy małżeństwo Irakijczyków, którzy utknęli na bagnach w okolicach Białowieży. Udało się ich zlokalizować dzięki wykorzystaniu drona WOT. Kobieta była wycieńczona i została przewieziona do szpitala.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, w nocy ze środy na czwartek na odcinku granicy ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży, patrol żołnierzy usłyszał wołanie, dobiegające z terenów bagiennych przy rozlewisku rzeki Narewka.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W reakcji na to, zaangażowano dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, wyposażonych w bezzałogowiec. Jak podano, przy wykorzystaniu drona WOT udało się namierzyć miejsce, z którego dobiegały nawoływania.

 

W ten sposób na bagnach odnaleziono dwie osoby. Było to małżeństwo obywateli Iraku, w wieku 25 i 37 lat. Jak przekazała Michalska, „kobieta była wycieńczona i nie była w stanie samodzielnie się poruszać”. Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Białowieży.

– Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna obecnie przebywa w Placówce w Białowieży – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej. Dodała, że obecnie w szpitalach przebywają 22 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Większość z nich to obywatele Iraku i Syrii.

Według informacji Straży Granicznej, minionej doby, czyli 27 października, na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 537 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali 6 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Iraku. Wobec 40 cudzoziemców wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałe osoby nie przekroczyły granicy.

Zobacz: Nielegalni migranci uciekają przed kombajnem [+VIDEO]

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 26,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,7 tys. w samym październiku.

Zobacz: Nielegalni imigranci zdemolowali busa, którym mieli zostać wywiezieni z Polski [+VIDEO]

Zobacz także: Zablokowano pierwsze fora migracyjne na Facebooku. Akcja polskich służb

W niedzielę wieczorem dwóch polskich żołnierzy trafiło do szpitala. To efekt kolejnej siłowej próby przedarcia się migrantów z Białorusi do Polski. Zdarzenie miało miejsce niedaleko Usnarza Górnego. Straż Graniczna opublikowała na Twitterze nagrania zdarzeń.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowania polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze. W serwisie YouTube pojawiło się nagranie pokazujące nielegalnych imigrantów, którzy niszczą ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadto, ostatnio mamy też do czynienia z falą zatrzymań osób, które przewożą nielegalnych imigrantów w pobliżu wschodniej granicy. W piątek w województwie łódzkim na autostradzie A2 zatrzymano dwa busy z nielegalnymi imigrantami. Było to w sumie 78 osób. W Lubiczu Dolnym (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymano w niedzielę samochód dostawczy, który wiózł 42 nielegalnych imigrantów.

Skutki kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy są widoczne także w Niemczech. Przypomnijmy, że od sierpnia bieżącego roku ponad 4500 migrantów nielegalnie przybyło nowym szlakiem migracyjnym przez Białoruś, a następnie – Polskę, do Niemiec. Pochodzą oni głównie z Iraku, Syrii, Jemenu, Afganistanu czy Iranu.

PAP / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz