Siedmiu Syryjczyków zostało w niedzielę oskarżonych w maltańskim sądzie o zachęcanie i szkolenie innych do popełniania terroryzmu w Europie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, siedmiu Syryjczyków zostało w niedzielę oskarżonych w maltańskim sądzie o zachęcanie i szkolenie innych do popełniania terroryzmu w Europie.

Siedem osób w wieku od 21 do 27 lat zostało aresztowanych w sobotę w ramach operacji koordynowanej z europejską agencją policyjną Europol – poinformowała maltańska policja.

Grupa jest oskarżona o powiązania z organizacją ekstremistyczną, podżeganie do terroryzmu poprzez publiczne komunikaty, rekrutację lub próbę werbowania innych osób do popełnienia terroryzmu, instruowanie innych w zakresie używania materiałów wybuchowych lub broni palnej oraz usiłowanie podróży do Europy w celu popełnienia terroryzmu.

Wszyscy nie przyznali się do winy i po zakończeniu rozprawy zostali tymczasowo aresztowani. Nie prosili o kaucję.

Jeśli zostaną skazani grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności, jeśli zostaną skazani. Żadne dalsze szczegóły dotyczące sprawy nie były dostępne.

Przypomnijmy, że Prokuratura Federalna w Karlsruhe przejęła śledztwo w sprawie 26-letniego Syryjczyka podejrzanego o dwa ataki z użyciem noża w Duisburgu. Rzecznik prokuratury przekazała, że powodem jest szczególne znaczenie tej sprawy.

Znaleziono ślady, które wskazują na możliwy islamistyczny motyw zbrodni. Wskazuje na to analiza telefonu komórkowego podejrzanego.

Sprawcą był Syryjczyk, który w 2016 otrzymał w Niemczech azyl. Aktualnie przebywa w areszcie i nie odniósł się do zarzutów.

Przeczytaj: O krok od zamachu w Niemczech. “Brakowało tylko jednej substancji”

Zdarzenie miało miejsce 19 kwietnia br. Na siłowni w Duisburgu w Nadrenii Północnej-Westfalii napastnik ranił nożem cztery osoby. Trzy z nich wypisano ze szpitala. Czwarta – 21-latek – znajduje się nadal w stanie zagrożenia życia.

27.04 prokuratura w Duesseldorfie poinformowała, że zatrzymany ws. ataku na siłowni również podejrzany jest o inną zbrodnię. Dokonano jej w tej samej okolicy. Chodzi o zdarzenie z Niedzieli Wielkanocnej. Wówczas 35-letni mężczyzna został śmiertelnie pchnięty nożem.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply