Francja i Wielka Brytania prowadzą rozmowy na temat utworzenia misji pokojowej na Ukrainie. W projekt zaangażowane są państwa NATO i UE, a jego powodzenie zależy od decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozważa możliwość utworzenia misji mającej na celu ochronę przyszłego porozumienia pokojowego na Ukrainie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych – poinformował w czwartek brytyjski dziennik The Telegraph.

Wspólnie z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, Macron podejmuje działania na rzecz utworzenia tzw. „koalicji chętnych” – grupy państw NATO i Unii Europejskiej, które mogłyby stworzyć kontyngent pokojowy wspierany przez gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych.

W ramach tych działań Starmer zorganizował w pobliżu Londynu spotkanie z udziałem 30 wysokich rangą przywódców wojskowych z Europy i innych regionów świata. Jak podkreślił brytyjski premier, rozmowy wchodzą obecnie w fazę operacyjną. Nie jest jednak jeszcze jasne, ile państw zadeklaruje gotowość do wysłania swoich wojsk oraz w jaki sposób plan miałby zostać wdrożony w życie.

Podczas szczytu Rady Europejskiej Macron podjął temat alternatywnego rozwiązania wobec ONZ, omawiając kwestię bezpieczeństwa z sekretarzem generalnym Organizacji, António Guterresem, który był gościem unijnych przywódców.

Zgodnie z informacjami The Telegraph, każda misja pokojowa ONZ wymagałaby akceptacji Rady Bezpieczeństwa. Ze względu na możliwy sprzeciw Rosji i potencjalnie także Stanów Zjednoczonych, szanse na realizację takiego scenariusza pozostają niepewne.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Bloomberg, podczas spotkania Szefów Sztabów Państw Sojuszniczych w Londynie uzgodniono, że w zapewnieniu pokoju na Ukrainie kluczową rolę odegrają nie tylko siły lądowe, ale również potężne jednostki sił powietrznych i marynarki wojennej. Zachodni sojusznicy rozpoczęli szczegółowe negocjacje dotyczące utworzenia sił pokojowych pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Francji.

Brytyjski premier Keir Starmer podkreślił, że „harmonogram” porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą zaczyna nabierać realnych kształtów. „Nie wiemy, czy dojdzie do porozumienia – mam nadzieję, że tak – ale jeśli tak się stanie, niezwykle ważne będzie natychmiastowe podjęcie działań” – powiedział Starmer.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele około 30 państw, głównie europejskich, a także Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Omawiano wkład poszczególnych krajów w postaci sił zbrojnych, lotnictwa, okrętów wojennych, a także wywiadu i finansowania dla tzw. „koalicji chętnych”.

Czwartkowe rozmowy koncentrowały się na planowaniu operacyjnym, w tym na rozmieszczeniu samolotów bojowych, zwłaszcza brytyjskich Typhoonów. Dyskutowano nad kwestiami ich tankowania, serwisowania oraz dopasowania do szerszych działań wojskowych. Szczególną uwagę poświęcono również logistyce – planowano miejsca bazowania samolotów i sposób ich integracji z operacjami lądowym

Kresy.pl/The Telegraph

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zezem
    zezem :

    Jeśli prezydent Emmanuel popuszcza wodze fantazji, to jest okazja rozważyć inny scenariusz. Otóż, pod auspicjami ONZ, wszyscy czołowi „przywódcy” UE zostaną poddani badaniom weterynaryjnym. Nauka zyska dostęp do wcześniej nieznanych zasobów materiału DNA, a to może skutkować odkryciem jeszcze większej ilości płci, a nawet zupełnie nowych gatunków zwierząt człekopodobnych.