Macron i Putin rozmawiali przez telefon

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w niedzielę przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało biuro prasowe Pałacu Elizejskiego.

W niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało biuro prasowe Pałacu Elizejskiego.

Według komunikatu prasowego prezydent Francji potępił kontynuację rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie i ponowił żądanie ich jak najszybszego zaprzestania, rozpoczęcia negocjacji oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Po wcześniejszych rozmowach z prezydentem Zełenskim, dyrektorem generalnym MAEA i prezydentem Putinem, prezydent Francji nalegał również na zapewnienie bezpieczeństwa zaporoskiej elektrowni jądrowej. Przypomniał, że rosyjska okupacja była przyczyną zagrożeń dla integralności elektrowni w Zaporożu. Wezwał do wycofania broni ciężkiej i lekkiej przez siły rosyjskie oraz do wdrożenia zaleceń MAEA w celu zapewnienia bezpieczeństwa tego miejsca.

Macron podkreślił, że wspólną odpowiedzialność partnerów międzynarodowych, w tym Rosji, stanowi zapewnienie, aby najbardziej narażone kraje nadal otrzymywały potrzebną im żywność. Poprosił prezydenta Putina o zadbanie o to, by umowa zawarta przez Rosję z Ukrainą i Turcją pod nadzorem ONZ była realizowana w taki sposób, aby eksportowane zboża trafiały do ​​najbardziej potrzebujących. W tym celu podkreślił znaczenie skutecznej koordynacji w ramach inicjatywy FARM, którą Francja podjęła z odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi.

Z kolei według strony rosyjskiej, “dokonano szczegółowej i szczerej wymiany poglądów na temat sytuacji na Ukrainie, z naciskiem na kwestie zapewnienia bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Strona rosyjska zwróciła uwagę na regularne ukraińskie ataki na obiekty elektrowni, w tym na składowisko odpadów promieniotwórczych, które mają katastrofalne skutki. Prezydent Rosji poinformował o działaniach rosyjskich specjalistów w celu zapewnienia fizycznej ochrony stacji i podkreślił konieczność wpłynięcia na władze Kijowa, aby natychmiast przerwać ostrzał stacji. Wzajemna gotowość do nieupolitycznionej współpracy w sytuacji wokół elektrowni z udziałem MAEA. Władimir Putin podkreślił również, że ukraińskie siły bezpieczeństwa, używając broni dostarczanej przez państwa zachodnie, nadal celują w masowy ostrzał infrastruktury cywilnej miast Donbasu, w wyniku czego cierpią cywile. Omawiając problemy globalnego bezpieczeństwa żywnościowego potwierdzano stanowisko, że zboże eksportowane z portów czarnomorskich powinno być kierowane przede wszystkim na potrzeby krajów rozwijających się. W tym celu niezwykle ważne jest, aby Komisja Europejska nie stwarzała przeszkód w dostawach rosyjskich produktów rolnych i nawozów na rynki Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Uzgodniono, że będziemy kontynuować dialog we wszystkich kwestiach poruszanych na różnych szczeblach, w tym ministerialnych” – czytamy w komunikacie kremla.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ruscy mają największe państwo świata, ale są tak pazerni że nadal napadają na sąsiadów. Dla tego na swojej zachodniej granicy mają tyle wrogo nastawionych narodów. Może czas przeprowadzić “specjalną operację wojskową” i wyzwolić ruskich od faszystów/nacjonalistów?