Emmanuel Macron udzielił wywiadu niedzielnemu tygodnikowi “Le Journal du Dimanche”, w którym zapowiedział reformę islamu we Francji.

Prezydent Macron ogłosił, że trwają prace nad nowymi zasadami działania organizacji instytucji islamskich we Francji. Szef MSW Gerard Collomb stworzyć zasady funkcjonowania Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. Ta powołana w 2003 roku instytucja miała skupiać organizacje islamskie i poddać jej kontroli państwa, jednak w Radzie doszli do głosu radykałowie.

Aktualnie członkowie Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego są wybierani w poszczególnych meczetach, a wpływ zyskały inne państwa, jak Tunezja, Algieria, Maroko, Arabia Saudyjska i Katar. Według Macrona prace prowadzone w oparciu o konsultacje tak ze środowiskami muzułmańskimi – duchownymi i świeckimi, jak i intelektualistami oraz naukowcami zajmującymi się problematyką islamu.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Protest przeciw ulicznym modłom muzułmanów [+VIDEO]

Pałac Elizejski chce zająć się również sprawami finansowania organizacji muzułmańskich, działalnością radykalnych imamów, zamykaniem meczetów w których dochodzi do radykalizacji poglądów. W tej ostatniej kwestii chodzi również o więzienia i instytucje społeczne, jak kluby sportowe i szpitale.

Państwo francuskie ma również zająć się sprawą kształcenia imamów. Emmanuel Macron zaznaczył, że celem tych działań ma być wprowadzenie francuskiego islamu na nowoczesną drogę, ograniczając wpływ państw arabskich. Według francuskiego prezydenta prace nad reformami będą trwać pięć miesięcy.

Kresy.pl / bankier.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply