Emmanuel Macron udzielił wywiadu niedzielnemu tygodnikowi „Le Journal du Dimanche”, w którym zapowiedział reformę islamu we Francji.

Prezydent Macron ogłosił, że trwają prace nad nowymi zasadami działania organizacji instytucji islamskich we Francji. Szef MSW Gerard Collomb stworzyć zasady funkcjonowania Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. Ta powołana w 2003 roku instytucja miała skupiać organizacje islamskie i poddać jej kontroli państwa, jednak w Radzie doszli do głosu radykałowie.

Aktualnie członkowie Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego są wybierani w poszczególnych meczetach, a wpływ zyskały inne państwa, jak Tunezja, Algieria, Maroko, Arabia Saudyjska i Katar. Według Macrona prace prowadzone w oparciu o konsultacje tak ze środowiskami muzułmańskimi – duchownymi i świeckimi, jak i intelektualistami oraz naukowcami zajmującymi się problematyką islamu.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Protest przeciw ulicznym modłom muzułmanów [+VIDEO]

Pałac Elizejski chce zająć się również sprawami finansowania organizacji muzułmańskich, działalnością radykalnych imamów, zamykaniem meczetów w których dochodzi do radykalizacji poglądów. W tej ostatniej kwestii chodzi również o więzienia i instytucje społeczne, jak kluby sportowe i szpitale.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Państwo francuskie ma również zająć się sprawą kształcenia imamów. Emmanuel Macron zaznaczył, że celem tych działań ma być wprowadzenie francuskiego islamu na nowoczesną drogę, ograniczając wpływ państw arabskich. Według francuskiego prezydenta prace nad reformami będą trwać pięć miesięcy.

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz