Minister obrony przyznał, że wolałby aby Polska stworzyła czołg nowej generacji samodzielnie, ale szansa na niego została zaprzepaszczona.

W efekcie przeprowadzonego Strategicznego Przeglądu Obronnego Ministerstwo Obrony Narodowej zadecydowało o konieczności zastąpienia pozostających na służbie w Wojsku Polskim czołgów T-72, PT-91 Twardy i Leopard 2 maszyną nowej generacji.

W czwartkowej rozmowie z Polskim Radiem 24 Antoni Macierewicz oświadczył, że nowy czołg może powstać w koprodukcji polsko-niemiecko-francuskiej. Minister dodał, że istnieje już taki projekt, a on sam jest mu przychylny. Są jego parametry rozważane, przymierzamy się do tego, to wydaje się bardzo ciekawa propozycja – tłumaczył Antoni Macierewicz.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecki generał: niepotrzebnie oddaliśmy Polsce czołgi

Minister odniósł się również do możliwości samodzielnego stworzenia czołgu nowej generacji w Polsce. Niestety ta szansa została zaprzepaszczona gdzieś koło 2000 roku – oświadczył szef MON.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Już wcześniej pojawiały się informacje o możliwości włączenia się przez Polskę do niemiecko-francuskich prac nad nowym czołgiem. Oba kraje chcą stworzyć czołg nowej generacji, który miałby zastąpić Leoparda 2 i Leclerca. Według wstępnych planów nowy czołg miałby wejść do służby w już 2025 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad połowa niemieckich Leopardów jest niezdatna do służby

Obecnie Polska prowadzi modernizację części posiadanych czołgów Leopard do standardu 2PL.

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz