„Z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania” – powiedział szef MON Antoni Macierewicz w trakcie spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

Macierewicz powiedział, że Polska czuje się „szczególnie usatysfakcjonowana” kształtem proponowanych reform, a gdyby doszło do stworzenia nowego centrum w Europie, to jego zdaniem „z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania”.

Jak informuje PAP: „Według wstępnych założeń reforma przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia. Pierwsze z nich, obejmujące rejon Północnego Atlantyku, ma poprawić zdolności komunikacyjne i chronić szlaki morskie pomiędzy Europą a Ameryką. Drugie, usytuowane w Europie, miałoby usprawniać możliwości logistyczne Sojuszu, a zwłaszcza przemieszczanie sprzętu oraz wojska po Starym Kontynencie.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Macierewicz uważa, że nowe centrum dowodzenia Sojuszu powinno znaleźć się w Polsce. Naczelnym zadaniem nowego centrum dowodzenia byłoby usprawnieniem transportu wojsk i sprzętu w Europie.

„Nasze możliwości przemieszczania jednostek wojskowych w Europie są niezbędne do odstraszania i wspólnej obrony. Ale to nie tylko kwestia dowództw. Musimy też zapewnić, by drogi i mosty były na tyle mocne, żeby mogły po nich przejechać nasze najcięższe pojazdy, a połączenia kolejowe pozwalały na szybki transport czołgów i ciężkiego uzbrojenia”- powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Dyskutowano również o wzmocnieniu szkoleniowego kontyngentu wojsk Sojuszu w Afganistanie. – „Przekazaliśmy naszym sojusznikom, że ich pomoc w tej sprawie jest nam naprawdę potrzebna” – powiedział generał John Nicholson, dowódca oddziałów USA w Afganistanie i szef obecnej misji Sojuszu w tym kraju.

W październiku informowaliśmy o tajnym raporcie NATO, według którego Sojusz ma poważne wątpliwości, czy jest aktualnie w stanie skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji na swoich wschodnioeuropejskich członków. 27 lat od zakończenia zimnej, funkcjonalność logistycznej infrastruktury NATO pozostaje ograniczona. Raport informuje, że braki są widoczne wszędzie, m.in w sprzęcie służącym do transportowania czołgów.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz