Według przecieków z tajnego raportu, NATO ma poważne wątpliwości, czy jest aktualnie w stanie skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji na wschodnioeuropejskich członków Sojuszu.

O tajnym raporcie NATO zatytułowanym “Progress Report on the Strengthened Deterrence and Defense Capability of the Alliance” [Sprawozdanie z postępów w sprawie wzmocnionej zdolności odstraszania i obronności Sojuszu] jako pierwszy poinformował w sobotę niemiecki dziennik “Der Spiegel”. Jak informuje dziennik, autorzy raportu “dochodzą do szokującego wniosku, że ‘zdolność NATO do logistycznego wsparcia szybkiego wzmocnienia na znacznie rozszerzonym terytorium obejmującym obszar działania SACEUR [Supreme Allied Commander Europe] uległa atrofii od czasu zakończenia zimnej wojny.” 27 lat od zakończenia zimnej, funkcjonalność logistycznej infrastruktury NATO pozostaje ograniczona. Raport informuje, że braki są widoczne wszędzie, m.in w sprzęcie służącym do transportowania czołgów.

Okazuje, że tak mocno chwalone przez Sojusz siły szybkiego reagowania NATO również nie są w stanie ani szybko zareagować na zagrożenie militarne, ani nie jest możliwe ich dłuższe podtrzymanie na polu walki. “Tajne sprawozdanie z Brukseli ukazuje Sojusz, który nie byłby w stanie bronić przed atakiem ze strony Rosji. Nie byłby w stanie rozmieścić swoich oddziałów w odpowiednim tempie, brakuje mu wystarczającej ilości oficerów wśród personelu, a dostawy sprzętu zza Atlantyku są niewystarczające.”

Dowódcy wojskowi NATO zdają sobie sprawę z problemów trapiących Sojusz i dlatego w ubiegłym tygodniu przedstawili Komitetowi Wojskowemu NATO plan zwiększenia personelu oficerskiego. W pierwszej połowie listopada ministrowie obrony państw NATO najprawdopodobniej zatwierdzą przedstawiony plan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fatalny stan amerykańskich sił zbrojnych

Kresy.pl / spiegel. de

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    “Tajny” raport – opublikowany w szkopskich mediach 🙂 Szkopy ostatnio coraz mniej ukrywają, że bliżej im do Moskwy niż do Waszyngtonu. Nic by nas to nie obchodziło, gdyby nie to, że jesteśmy między szkopami, a moskalikami.

  2. zefir
    zefir :

    Ten “tajny”raport i jego mniej tajne przecieki,to swoisty blef i podpucha.Szkopom chodzi o to by Ruskich ośmielić,podpuścić i zachęcić.To szkopów igranie z Trumpem i jego sojusznikami.Fryce rozklejeni przez multi-kulti i ciapatych,chcą się pod Ruskich podczepić.Taki ze szkopów sojusznik w NATO,jak z zadów kóz ich ciapatych trąba.