Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Irańskie źródła informują o kolejnych statkach pływających dla podmiotów z Iranu, które żeglują swobodnie przez Cieśninę Ormuz. Może to świadczyć o zniesieniu amerykańskiej blokady.
Co najmniej trzy tankowce pracujące na rzecz Iranu i dwa statki towarowe przepłynęły w poniedziałek wieczorem przez strategiczną cieśninę oddzielającą Zatokę Perską od światowego oceanu. Informując o tym agencja Fars ukazała to, jako przykład odwołania amerykańskiej blokady portów Iranu, ogłoszonej przez prezydent USA Donalda Trumpa jeszcze w kwietniu.
Informacja Fars koresponduje z pierwszymi sygnałami, jakie na temat memorandum rozejmowego przedstawiał prezydent USA Donald Trump. Wraz z informacją o jego uzgodnieniu Trump deklarował zniesienia blokady irańskich portów. Jednak już wkrótce zadeklarował, że zostanie ona zniesiona dopiero w piątek, wraz z podpisaniem memorandum, jakie ma odbyć się w Szwajcarii.
Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela, Itamar Ben-Gwir, skrytykował deklarację prezydenta USA Donalda Trumpa o zawarciu memorandum rozejmowego z Iranem.
Wkrótce po poniedziałkowych zapowiedziach amerykańskiego prezydetna, radykalny izraelski minister stwierdził - „Izrael nie jest podporządkowany Stanom Zjednoczonym. Jest niepodległym i suwerennym państwem, a żadne porozumienie osiągnięte przez Trumpa nas nie wiąże. Jesteśmy zobowiązani przede wszystkim do ochrony naszych obywateli i żołnierzy” - zacytował za izraelskimi mediami portal Middle East Monitor.
Ban-Gwir oświadczył, że nie czuje się stroną porozumienia, ponieważ „nie uwzględnia ono izraelskich interesów bezpieczeństwa” jeszcze raz dodając, że Tel Awiw nie jest zobowiązany do przestrzegania żadnego z jego postanowień.
W Zatylu odsłonięto nową tablicę edukacyjno-informacyjną upamiętniającą polskich pasażerów pociągu zamordowanych przez UPA 16 czerwca 1944 roku. W uroczystościach 82. rocznicy zbrodni uczestniczyli przedstawiciele IPN, lokalni społecznicy oraz działacze środowisk narodowych.
Budowa Portu Polska, czyli nowego centralnego lotniska w Baranowie między Warszawą a Łodzią, ma rozpocząć się we wrześniu — ustaliło RMF FM. Termin prac terenowych potwierdził rządowy pełnomocnik do spraw inwestycji Maciej Lasek.
Według poniedziałkowych informacji RMF FM decyzja o rozpoczęciu prac zapadła, a pierwszy etap budowy ma ruszyć jesienią. Chodzi o inwestycję, która ma stać się największym portem lotniczym w kraju i przejąć w przyszłości komercyjny ruch pasażerski z Warszawy.
Minister spraw zagranicznych Iranu, Abbas Aragczi zapowiedział, że objęcie memorandum rozejmowym z USA także Libanu musi oznaczać zakończenie okupacji jakiejkolwiek części terytorium tego ostatniego.
Aragczi powiedział we wtorek, że rozmowy na temat końcowego sformułowania memorandum o rozejmie ze Stanami Zjednoczonymi, prawdopodobnie rozpoczną się w piątek. To pewna różnica wobec informacji jakie pojawiły się w poniedziałek ze strony amerykańskiej, według których porozumienie jest już właściwie zatwierdzone, a w piątek ma dojść do jego formalnego, uroczystego podpisania w Szwajcarii.
Ze swojej strony minister spraw zagranicznych Iranu ostrzegł również, że jakikolwiek izraelski atak na Liban lub dalsza obecność na terytorium Libanu Izraelczyków stanowi naruszenie formułowanego właśnie porozumienia rozejmowego ze Stanami Zjednoczonymi.
Przedstawiciele Anthropic spotkali się w poniedziałek w Waszyngtonie z urzędnikami administracji Donalda Trumpa, by rozmawiać o cofnięciu federalnych ograniczeń eksportowych nałożonych na najnowsze modele sztucznej inteligencji firmy: Fable 5 i Mythos 5 — podało Politico.
Według portalu było to pierwsze bezpośrednie spotkanie po piątkowej decyzji władz USA, która zmusiła Anthropic do wyłączenia dostępu do modeli dla osób niebędących obywatelami Stanów Zjednoczonych.
Administracja Trumpa powołała się na względy bezpieczeństwa narodowego i potencjalne luki w zabezpieczeniach, które mogłyby umożliwiać obejście ograniczeń w modelu Fable 5. Jeden z wysokich urzędników Białego Domu ocenił, że rozwiązanie sporu może potrwać dłużej niż kilka dni, choć nie wykluczył szybkiego porozumienia.
Lubuskie: Pierwszy przypadek ASF na zachód od Wisły