Na londyńskiej stacji metra Oxford Circus pobito dwóch polskich obywateli. Trafili do szpitala. Jeden Polak walczy o życie. Według ostatnich doniesień, policja ściga kilkanaście osób. Opublikowano fotografie 10 czarnoskórych Brytyjczyków, z którymi policjanci „chcą porozmawiać”.

Do zdarzenia miało dojść w niedzielę rano, na jednej z najbardziej zatłoczonych stacji metra w stolicy Wielkiej Brytanii – Oxford Circus.

Dwaj mężczyźni zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców na trzecim peronie linii Bakerloo. Pomocy udzielili im funkcjonariusze lokalnej policji. Rannych przewieziono do szpitala. Jeden z Polaków jest w stanie krytycznym, lekarze walczą o jego życie.

Drugi z pobitych mężczyzn jest w lepszym stanie, ale podjęto decyzję o pozostawieniu go na obserwację.

Londyńska policja prowadzi śledztwo. Inspektor Mark Summerfield, które je nadzoruje, zwrócił się o pomoc do wszystkich, którzy mogą posiadać informacje w sprawie pobicia. Początkowo podawano, że nie są znane motywy pobicia, podobnie jak tożsamość sprawców.

Wczoraj wieczorem brytyjski Evening Standard podał jednak, że policja ściga kilkanaście osób, mężczyzn i kobiet, z którymi funkcjonariusze „chcą porozmawiać” ws. pobicia Polaków. Grupa, która miała dokonać przestępstwa, liczyła od 8 do 12 osób.

Policja opublikowała fotografie 10 osób, pochodzące z nagrania monitoringu. Funkcjonariusze, jak pisze Evening Standard, „mają nadzieję ich wyśledzić w nadziei, że pomogą im w śledztwie”. Podano również, że Polak ma złamania czaszki i krwawienie wewnątrzczaszkowe. Drugi pobity Polak miał już zostać zwolniony do domu.

We wtorek inspektor Gabriel Oresajo powiedział, że „to był niesprowokowany atak na dwóch mężczyzn, którzy chcieli ruszyć w drogę”. Zaznaczył, że każdy ma prawo do podróży siecią kolejową bez obaw, że może paść ofiarą przestępstwa.

W połowie października dwóch młodych Polaków zostało zaatakowanych tylko dlatego, że byli Polakami. Grupa około dwudziestu Brytyjczyków najpierw obrzuciła ich wyzwiskami, po czym zaczęli ich gonić i w końcu ich pobiła.

Krzyki były związane z narodowością Polaków. Pier****** Polacy! Wracajcie do swojego pieprz***** kraju! – cytuje BBC. Telewizja przypomniała, że po Brexicie gwałtownie wzrosła liczba przestępstw popełnianych na tle rasistowskim i narodowościowym. Zaatakowanymi byli dwaj bracia.

Czytaj więcej: Dwóch Polaków pobitych przez Brytyjczyków z powodu ich pochodzenia

Wprost.pl / standard.co.uk / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Polacy obywatele III kategorii w brytanii. Wracajcie do kraju, bo zbyt wielu ukraińców przybywa na Wasze miejsce. Pracy będzie coraz więcej i płaca będzie powoli podwyższana. Tam zawsze będziecie się czegoś lub kogoś bali, będziecie żyli w enklawach, w strachu, czy wasze dzieci dojdą spokojnie ze szkoły. Wracajcie w Polsce wasze miejsce.