W szkołach mniejszości narodowych na Litwie będą obowiązywały ulgowe kryteria oceniania egzaminów maturalnych z języka litewskiego i literatury.

Na Litwie egzamin z języka państwowego i literatury jest od lat jedynym obowiązkowym egzaminem maturalnym, a jego wynik często ma decydujący wpływ na rekrutację na wyższe studia. W szkołach nielitewskich egzamin ten jest obecnie znacznie łatwiejszy niż w szkołach litewskich.

Niedawna nowelizacja ustawy oświatowej wprowadziła jednak ujednolicenie tego egzaminu od 2013 roku dla szkół litewskich i nielitewskich, co wzbudziło sprzeciw społeczności polskiej na Litwie. Ministerstwo Oświaty i Nauki wyjaśniając nowe zasady egzaminu maturalnego zwróciło uwagę, że w szkołach mniejszości narodowych będzie on wydłużony o godzinę; maturzyści będą mogli korzystać ze słowników języka litewskiego, jak również ze słowników dwujęzycznych, by móc sprawdzić pisownię trudniejszych wyrazów. Pisząc wypracowanie uczniowie będą mogli się opierać na twórczości nie tylko litewskich autorów, ale również polskich, rosyjskich i białoruskich.

Minister oświaty i nauki Gintaras Steponawiczius w wywiadzie dla polskiego radia w Wilnie “Znad Wilii” zapewnił ponadto, że komisja egzaminacyjna będzie oceniała przede wszystkim osiągnięcia ucznia, a nie jego błędy, i pod tym kątem odpowiednio korygowała – na korzyść ucznia – ocenę z egzaminu maturalnego.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply