W ramach umowy wartej blisko pół miliarda dolarów Litwa pozyska osiem systemów artylerii rakietowej HIMARS, a także rakiety ATACMS.

W piątek litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że Litwa podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o wartości 495 mln dolarów na zakup ośmiu systemów artylerii rakietowej HIMARS.

Według oficjalnego komunikatu, jest to największy w historii tego kraju zakup sprzętu wojskowego. Pierwsze dostawy planowane są na 2025 rok.

 

Jak podano, w ramach podpisanej umowy Litwa kupi osiem systemów artylerii rakietowej HIMARS z różnymi typami pocisków bojowych i szkoleniowych. Wśród nich będą rakiety ATACMS o zasięgu skutecznym 300 km. Nie podano jednak, ile sztuk tego uzbrojenia kupują Litwini.

W ramach pakietu, Litwa otrzyma też sprzęt szkoleniowy, środki do konserwacji uzbrojenia, szkolenie personelu oraz usługi w zakresie instalacji i integracji systemów z siecią obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu NATO.

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas , który aktualnie przebywa z wizytą w USA zaznaczył, że umowa „fundamentalnie zmienia możliwości litewskich sił zbrojnych i z pewnością wzmacnia bezpieczeństwo nas wszystkich”. Podkreślił też, że systeny HIMARS kupują wszystkie państwa bałtyckie. Łącznie, Litwa, Łotwa i Estonia pozyskają 20 systemów.

Przypomnijmy, że na początku grudnia br. Estonia podpisała umowę na zakup wyrzutni rakietowych HIMARS. Wartość kontraktu przekroczy 200 milionów dolarów. Pierwsze z sześciu zamówionych wyrzutni trafią do Estonii w 2024 roku. Wcześniej zwracaliśmy uwagę, że kraje bałtyckie planują zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS.

Według Anušauskasa, posiadanie takiej broni oraz obecność wojskowa USA na Litwie i w innych krajach bałtyckich „pozostaje jednym z najważniejszych elementów odstraszania Rosji”. Przypomniał też, że przed tygodniem Pentagon poinformował, że na prośbę państw bałtyckich USA wzmocnią obecność swoich sił na w państwach bałtyckich. W każdym z nich będą stacjonować rotacyjnie pododdziały amerykańskiej artylerii.

Jak wyjaśnił Daniel Day z Europejskiego Dowództwa Sił USA w Stuttgarcie, początkowo w Amerykanie rozmieszczą pluton artylerii rakietowej HIMARS i kompanię piechoty w Estonii. Ponadto, nastąpi przekształcenie „epizodycznego” dotychczas rozmieszczenia elementu batalionu pancernego oraz baterii artylerii na Litwie oraz utrzymanie dowództwa artylerii, baterii artylerii oraz jednostki sił lotniczych na Łotwie.

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply