Litwa: Plener malarski w 100-lecie urodzin Miłosza

W dniach 3-7 czerwca br. w wysławianych przez Czesława Miłosza i znanych powszechnie z historii Kresów Szetejniach na Litwie odbył się pięciodniowy plener malarski poświęcony 100-leciu urodzin noblisty.

Wykorzystano również walory przyrodnicze Świętobrości i Podbrzeża.

W plenerze malarskim udział wzięło 41 osób, nie tylko uzdolniona młodzież z Kowieńszczyzny i okolic Kiejdan, ale również osoby starsze. Rozpiętość wieku warsztatowiczów (10-60 lat) zupełnie nie przeszkadzała, a wręcz przeciwnie, pozwalała uczyć się od siebie nawzajem.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o teorię i zajęcia praktyczne. Zajęcia poprowadziła plastyczka Irina Dima, kierująca studiem rysunku oraz malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Kiejdanach.

Każdy uczestnik dostał komplet farb, papier lub płótno, szkicowniki, węgiel. Wypożyczono sztalugi. Zajęciom plenerowym towarzyszyły różne spotkania i przedsięwzięcia. Opiekunami grupy byli pedagodzy Nela Bosiuk i Kazimierz Duchowski.

Irina Dima przybliżyła dorobek znanych polskich i litewskich malarzy, kultywowanie polskich tradycji malarskich – najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa i rysunku drugiej polowy XIX i pierwszej polowy XX w. Przypomniano i utrwalano podstawowe zasady kompozycji, perspektywy, kolorystyki, światłocienia.

Wykorzystano ulubione motywy przyrodnicze w twórczości Czesława Miłosza, u którego lata spokoju litewskiego zaścianka powracały echem w twórczości przez całe życie. Również wątki tematyczne z twórczości noblisty do obrazów plenerowych w „Dolinie Issy” (1955), poemacie „Świat” (1999), w wierszach ze zbiorów „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” (1974), „Kronikach” (1988), „Na brzegu rzeki” (1994), w esejach „Rodzinna Europa” (1958), „Szukanie Ojczyzny” (1992) i innych.

Zapoznano się z ekspozycją poświęconą Czesławowi Miłoszowi, bohaterami „Doliny Issy” – Magdaleną, czarną świnią, diabełkiem i innymi postaciami, które powstały podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźb z Drewna „Dolina Issy – 2001”.

Uczestnicy warsztatów mieli również okazję wysłuchać opowiadań o Miłoszu strażniczki Szetejń Romy Kożukauskiene. Wysłuchano nagrań wspomnień prof. Algirdasa Awiżenisa z odwiedzin noblisty w Szetejniach w 1992 r., podczas uroczystości nadania mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie i honorowego obywatelstwa Litwy.

Na plenerze nie ograniczano się wyłącznie do malowania. Wieczorami młodzież oglądała filmy polskie. Uczestnicy pojechali na wycieczkę o Opitołok, Syruciszek, Wędziagoły, Podbrzeża – kolebki powstania 1863 r., podróżowali po Radziwiłłowskich Kiejdanach.

Na koniec odbył się konkurs prac uczestników oraz wystawa prac plenerowych w siedzibie Związku Polaków na Litwie w Kiejdanach.

Uczestnicy pleneru wdzięczni są za dofinansowanie warsztatów Senatowi RP, dzięki pomocy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Irena Duchowska, prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan

Zobacz galerię: [link=http://kresy.pl/zobacz-kresy,fotorelacje?zobacz/szetejny-plener-malarski-poswiecony-pamieci-milosza-]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply