Litewska policja wszczęła śledztwo w sprawie ekscesów antysemickich i szowinistycznych i z powodu naruszenia porządku publicznego. Chodzi o incydenty, do jakich doszło w Wilnie i Kownie w związku z przypadającą dziś 122. rocznicą urodzin Adolfa Hitlera.

W obu litewskich miastach pojawiły się flagi nazistowskich Niemiec. W Wilnie na jednym wiaduktów wywieszony też został transparent ze swastyką i datą urodzin Hitlera. Na gmachu kowieńskiej synagogi ukazały się antysemickie napisy: „Juden raus” i „Hitler miał rację”.

W Kownie jest to już drugi w tym miesiącu antysemicki incydent. 11 kwietnia na gmachu muzeum „IX Fortas”, gdzie w czasie niemieckiej okupacji więzionych było wielu Żydów i Polaków, została namalowana swastyka i ten sam napis: „Juden raus”.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ostatnio na Litwie nasiliły się tendencje szowinistyczne i neonazistowskie. 11 marca, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę, ulicami Wilna przeszła legalna manifestacja pod hasłem „Litwa dla Litwinów”. Wzięło w niej udział około tysiąca osób – głównie młodzież. W pochodzie tym uczestniczył też jeden z posłów z frakcji konserwatystów.

Władze Litwy potępiły ten pochód, określając go marszem rasistów i neonazistów, i ostro skrytykowały władze samorządowe za wydanie zezwolenie na tego rodzaju manifestację. Podobne pochody odbywają się w Wilnie w dniu 11 marca co roku.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz