Szef litewskiego wywiadu wojskowego twierdzi, że Rosja ma wystarczające środki, by jeszcze przez dwa lata kontynuować wojnę na Ukrainie z obecną intensywnością.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, szef litewskiego wywiadu wojskowego twierdzi, że Rosja ma wystarczające środki, by jeszcze przez dwa lata kontynuować wojnę na Ukrainie z obecną intensywnością.

„Zasoby, którymi obecnie dysponuje Rosja, wystarczyłyby na kontynuowanie wojny z obecną intensywnością przez dwa lata” – powiedział dziennikarzom szef litewskiego wywiadu Elegijus Paulavicius. „To, jak długo Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę, będzie również zależeć od wsparcia rosyjskiej armii ze strony takich państw, jak Iran i Korea Północna” – dodał.

Zobacz też: Wybory samorządowe na Litwie – partia Polaków utrzymuje pozycje

Paulavicius przedstawił krajowy przegląd zagrożeń sporządzony przez litewskie agencje wywiadowcze, które również twierdziły, że hakerzy powiązani z rządami Rosji i Chin wielokrotnie próbowali włamać się do litewskich komputerów rządowych w 2022 roku.

„Ich priorytetem pozostaje ciągłe, długoterminowe gromadzenie informacji związanych z litewskimi sprawami wewnętrznymi i zagranicznymi” – poinformowały agencje.

Nie podano, czy próby włamania się powiodły.

Przedstawicielstwo chińskie w Wilnie nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz. Rosja wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom o działalność hakerską za granicą.

Zobacz też: Litwa chce stałej obecności niemieckich wojsk. Niemcy odpowiadają

Litewskie służby wywiadowcze stwierdziły, że sankcje nie zaszkodziły zdolności Rosji do finansowania swojej armii, ponieważ przekierowuje ona do nich środki z opieki społecznej.

Rosja wykorzystuje „długie łańcuchy pośredników” do pozyskiwania objętych sankcjami zachodnich technologii, a jej armia jest przystosowana do długotrwałej konfrontacji z Zachodem i będzie priorytetowo traktować wysiłki na rzecz odbudowy swojej obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego, gdzie pozostanie „zagrożeniem i źródłem niestabilności”.

„Będzie to w dużej mierze zależało od czasu trwania i wyniku wojny na Ukrainie – im dłuższa i im bardziej kosztowna wojna, tym więcej czasu zajmie” – czytamy w raporcie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply