Rosja ma rzekomo zwiększać swoje wpływy na Litwie dzięki akcjom tamtejszych Polaków.

Jak wynika z raportu Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Republiki Litewskiej – Przedstawiciele rosyjskiego MSZ nieprzypadkowo publicznie podkreślają, że na Litwie łamane są prawa nie tylko społeczności rosyjskiej, lecz również polskiej. Rosja dąży do połączenia prowadzoną „politykę wspierania rodaków” ze stale podnoszonymi żądaniami przyznania wyjątkowych praw społeczności polskiej na Wileńszczyźnie. Przyznanie wyjątkowych praw społeczności polskiej stworzy dla Rosji oraz grup jej wpływu przesłanki żądania takich samych praw i wreszcie wyjątkowego statusu dla społeczności rosyjskich we wszystkich państwach bałtyckich. Potwierdzeniem takich dążeń Rosji jest współpraca koordynatorów „polityki wspierania rodaków” z osobami reprezentującymi społeczność polską na Wileńszczyźnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Karczewski „grzecznie nie wspomniał” o kwestii oryginalnej pisowni nazwisk w oficjalnych dokumentach Republiki Litewskiej

Portal Wilnoteka.lt informuje – W przygotowanym wspólnie przez Departament Bezpieczeństwa Państwa i Drugi Departament Służb Operacyjnych Ministerstwa Ochrony Kraju zaznaczona została aktywna działalność prowadzona na terenie Litwy przez służby specjalne Rosji i Białorusi, które werbują swoich informatorów spośród odwiedzających Białoruś obywateli Litwy, gromadzą informacje na temat infrastruktury wojskowej i strategicznej kraju. Na swoich zachodnich obszarach oraz w obwodzie kaliningradzkim Rosja gromadzi siły militarne, które są w stanie w ciągu 24-48 godzin rozpocząć działania wojskowe przeciwko państwom bałtyckim.

Kresy.pl / Wilnoteka.lt

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  w_litwin :

  O jakie „wyjątkowe prawa” chodzi??? Kolejna nagonka na polską społeczność. Kolejny powód, aby nie respektować postanowień traktatu.

  Żałosny spektakl lietuviskich służb. To kolejny cios w mniejszość narodową. Departament bezpieczeństwa oczywiście nie określił co to za wyjątkowe prawa

 2. Avatar
  pro_patria :

  Oto jak można na fali niechęci do Rosji sprytnie „załatwić” polską mniejszość w pseudo-państewku. Kopią Polaków, bo od 25 lat żadna opcja u władzy w kraju ich przodków ich nie wspiera. Przerażone „potęgą” maluczniej litewki miernotki u Nas u władzy pozwalają na takie ekscesy. A wystarczy stanowczo stanąć po stronie Rodaków, przyblokowć litwinków energetycznie i gospodarczo i mamy szauliska na kolankach…