Likwidacja pomnika Lenina wywołała kontrowersje w Mołdawii

Władze niewielkiego miasta Falesti w północnej Mołdawii zadecydowały o likwidacji znajdującego się w nim posągu Lenina. Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z tej decyzji.

Posąg Lenina w prawie 18-tysięcznym Falesti zniknął w środę w nocy. Dzień później został znaleziony w innym miejscu przez działaczy lokalnej “Naszej Partii”. Posąg był pozbawiony głowy. Jak się okazało, demontaż pomnika był realizacją wcześniejszej decyzji rady miejskiej. Wywołało to jednak gwałtowne protesty sympatyków wodza bolszewików.

“Żądamy od władz przywrócenia pomnika Lenina, albo poinformujemy naszych obywateli o tym przestępstwie, które rząd popełnił i rezerwujemy sobie prawo do podobnych akcji, w tym masowych protestów” – można przeczytać w oświadczeniu Partii Komunistów Mołdawii, która grozi obalaniem tych pomników, które z kolei ona uzna za niepożądane. Komuniści już złożyli wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Prokuratury Generalnej by zajęły się sprawą i stwierdziły czy nie popełniono przestępstwa.

Protestuje także najliczniej reprezentowana w parlamencie, choc opozycyjna, Partia Socjalistów. “Zniszczenie pomnika Lenina w Falesti jest obrazą dla setek tysięcy naszych obywateli dla których ta historyczna postać stanowi autorytet. Bez względu na podejście do różnych historycznych postaci, każdy pomnik w naszym kraju ma wartość historyczną i artystyczną jest częścią naszego narodowego dziedzictwa” – można przeczytać w oświadczeniu socjalistów.  Policja Falesti poinformowała z kolei, że wykonała decyzję rady miejskiej, a posąg Lenina zostanie poddany renowacji i ustawiony w innym miejscu.

Posągi Lenina były w Mołdawii obalane w okresie bezpośrednio po uzyskaniu niepodległości przez tę dawną republikę Związku Radzieckiego. Potem jednak wiele z nich zostało odbudowanych przez sympatyków Partii Komunistów, przez wiele lat będącej najsilniejszą partią Mołdawii. Pomnik w Falesti został obalony w 1990 roku by wrócić na cokół już w 2001.

W 2012 roku gdy weterani mołdawskiej armii zapowiedzieli obalenie pomnika wodza bolszewików w stolicy państwa, Kiszyniowie, zgromadziły się wokół niego tłumy komunistów, które nie dopuściły do jego usunięcia. Obok niego, na terytorium kontrolowanym przez mołdawskie władze stoi jeszcze dziewięć pomników Lenina. Dwa znajdują się na terenie separatystycznego Naddniestrza.

Czytaj także: Mer stolicy Mołdawii zatrzymany przez policję [+VIDEO]

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply