Libijska straż przybrzeżna zatrzymała u wybrzeży Morza Śródziemnego ponad 400 imigrantów chcących dostać się do Europy – poinformował w niedzielę portal ABC NEWS. W ciągu ostatnich 24 godzin zostali zawróceni do stolicy państwa – Trypolisu.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że 301 migrantów na trzech łodziach zostało przechwyconych w sobotę i przywiezionych z powrotem do Trypolisu. W niedzielę zatrzymano kolejnych 105 migrantów na dwóch łodziach. O obydwu sytuacjach pisała także na Twitterze rzeczniczka IOM, Sefa Masehli.

Zobacz także: Imigranci demonstrują na granicy Grecji z Turcją

Zdaniem agencji większość migrantów zabrano do ośrodków detencyjnych w Libii.

Według IOM niektórym migrantom udało się uciec po dopłynięciu do punktu wyokrętowania, gdy łodzie zostały sprowadzone na brzeg.

Libia, która pogrążyła się w chaosie po rewolucji z 2011 r., na skutek której obalony został długoletni dyktator Moammara Kaddafiego, stała się ważnym punktem tranzytowym dla migrantów afrykańskich i arabskich chcących przedostać się do Europy.

Zobacz także: Migranci w Grecji: tureckie władze podwiozły nas pod granicę i kazały przejść [+VIDEO]

Większość migrantów podejmuje niebezpieczną podróż w źle wyposażonych gumowych łodziach. IOM poinformowała na początku tego miesiąca, że ​​szacowana liczba ofiar śmiertelnych wśród migrantów, którzy próbowali przekroczyć w ten sposób Morze Śródziemne, przekroczyła 20 000 zgonów od 2014 r.

W ostatnich latach Unia Europejska nawiązała współpracę ze strażą przybrzeżną i innymi siłami libijskimi w celu powstrzymania napływu migrantów.

absnews.go.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply