Mniejszość ukraińska w Legnicy zwróciła się do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego o przekształcenie jednego z gimnazjów w szkołę podstawową. Prezydent odmówił wobec czego Ukraińcy poskarżyli się dolnośląskiemu kuratorium oświaty.

Pod listem do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka podpisali się przedstawiciele legnickiego koła Związku Ukraińców w Polsce, zarządu głównego Zjednoczenia Łemków, Towarzystwa IV Liceum Ogólnokształcącego oraz rady rodziców w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4.

W grudniu ukraińska społeczność zwróciła się do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego z prośbą o przekształcenie funkcjonującego dziś w ramach ZSO nr 4 przy ul. Szewczenki – Gimnazjum nr 10 w szkołę podstawową.

– W Legnicy istnieje wyraźna potrzeba utrzymania ciągłości kształcenia związanego z podtrzymywaniem ukraińskiej tożsamości narodowej. Tę trwałość zapewnić można w administracyjnie zmienionej formie – przekształcając gimnazjum w szkołę podstawową– przekonywali autorzy listu do kuratora.

Prezydent Legnicy pozostał jednak pozostał niewzruszony i grzecznie, ale stanowczo Ukraińcom odmówił. – Istniejąca liczba szkół jest adekwatna do potrzeb a tworzenie nowej spowodowałoby niekorzystne zmiany w organizacji już istniejących. Kształcenie uczniów na poziomie podstawowym odbywa się od wielu lat w ramach międzyszkolnego punktu nauczania języka ukraińskiego– uzasadniał prezydent.

Z argumentacją ratusza mniejszość ukraińska nie zgadza się. – Szacowana liczba uczniów w naszej szkole w oddziale nie przekroczyłaby liczby 10-15 uczniów z czego blisko 40 proc. przybyłoby do nas spoza Legnicy. Minimalna liczba wymagana dla oddziału szkoły, w której realizowane są zajęcia określone przez rozporządzenia MEN, wynosi 7. Jest wobec tego mało prawdopodobne, aby powstanie jednego oddziału miało zakłócić funkcjonowanie innej szkoły podstawowej w Legnicy. (…) Za niewystarczające uważamy także utrzymanie status quo – nauczanie języka ukraińskiego w międzyszkolnym zespole. Nauczania języka nie powinno odbywać się bez szerokiego kontekstu kultury i tradycji ukraińskiej– czytamy w liście do kuratora oświaty.

Środowiska ukraińskie uważają, że wygaszenie gimnazjum oraz brak szkoły podstawowej oznacza, że w budynku, gdzie mogłoby uczyć się 12 oddziałów, będą tylko cztery klasy licealne. Pomieszczenia klasowe będą ich zdaniem niewykorzystane, a koszty stałe w przeliczeniu na jednego ucznia będą więc bardzo wysokie. Ukraińcy obawiają się, że w przyszłości może to być argumentemi do likwidacji liceum.

Czytaj również: Wrocław: W 2016 roku pracę w mieście podjęło ponad 62 tysiące Ukraińców

IV LO obchodzić będzie w tym roku swoje 60-lecie i jest najstarszą placówką oświatową tego typu w Polsce. W chwili obecnej w szkole przy ul. Szewczenki uczy się 109 uczniów w liceum i gimnazjum (51 w liceum i 58 w gimnazjum) oraz 35 w międzyszkolnym zespole nauczania języka ukraińskiego.

kresy.pl/ fakty.lca.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    banderacwel :

    O już qrwy padliny banderowskie domagają się szkół za damski chuj jutro gmachy gmin później urząd wojewódzki i w końcu sejm i pałac prezydencki to bezczelne pierdolone plemię powinno się wyjebać z naszego kraju na zbity pysk bo to kreatury bez honoru i godności

  2. jazmig
    jazmig :

    Skąd się wzięła mniejszość ukraińska w Legnicy? To albo są „Polacy”, czyli Ukraińcy z kartą Polaka, w takim przypadku należy im tę kartę odebrać, albo zwerbowani do pracy Ukraińcy, którzy nie mają prawa stałego pobytu, a to oznacza, że ich rodziny są w Polsce nielegalnie i powinny być wydalone z naszego kraju.