Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że zbliżenie Białorusi i Unii Europejskiej nie powoduje wśród kremlowskich elit zazdrości.

Ławrow w rozmowie z białoruskimi mediami stwierdził: „Proces zbliżenia Białorusi z UE nie powoduje u nas żadnej alergii czy nawet zazdrości. Poszukiwanie korzystnych relacji z państwami sąsiadującymi jest naturalnym pragnieniem każdego kraju, w tym również Rosji.”

Minister spraw zagranicznych wskazał, że obecnie można zaobserwować oznaki impasu w stosunkach UE-Rosja. Wyraził on gotowość do powrotu na ścieżkę zrównoważonego rozwoju w interesie obywateli zarówno państw członkowskich Unii, jak i rosyjskich. Jednakże Ławrow zastrzegł, że UE musi być do tego gotowa.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Rosji

Szef rosyjskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że niemożność osiągnięcia porozumienia jest spowodowana tym, że niektóre państwa członkowskie wykorzystują swoją pozycje do promowania antyrosyjskich postaw i przez to UE, która chce działać zgodnie z zasadami solidarności, nie jest w stanie wypracować jednolitego stanowiska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Pragnę zauważyć, że z naszej strony nie było żadnego ochłodzenia stosunku do Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z krajami UE oraz innymi sąsiadami będzie przejrzysta, sprawiedliwa i otwarta. Nigdy nie stawialiśmy naszym partnerom z postsowieckiego obszaru ultimatum: „Musicie wybierać z kim chcecie być: z Rosją czy Zachodem” – oznajmił Siergiej Ławrow. Jednakże dodał, że niejednokrotnie przed takim wyborem zachodnioeuropejscy rządzący stawiali głowy państw byłego ZSRR.

„Powtórzę jeszcze raz, zawsze można zapoznać się z naszą koncepcją polityki zagranicznej, która mówi, że opowiadamy się za równoprawnym strategicznym partnerstwem z UE. To jest nasza doktrynalna zasada” – zaznaczył.

Białoruś chce zbudować bliskie relacje z UE

Białoruś dąży do ścisłej współpracy z Unią Europejską  – stwierdził podczas wizyty w Czechach szef białoruskiej dyplomacji Władimir Makiej.

Minister spraw zagranicznych Białorusi zauważył, że jego kraj zmierza do „dywersyfikacji handlu oraz wzmocnienia stosunków gospodarczych i politycznych”.„Chcemy zbudować bliskie relacje zarówno z Unią Europejską jako całością, jak i z poszczególnymi państwami członkowskimi” – nadmienił Makiej.

Ministrowie spraw zagranicznych Białorusi i Czech wymienili się poglądami na temat sytuacji wewnętrznej w swoich krajach, a także zajęli się problemem polepszenia bilateralnych relacji Unia Europejska – Białoruś. „Rozmawialiśmy również o możliwości współpracy przy poszczególnych projektach w różnych dziedzinach” – stwierdził Władimir Makiej.

Kresy.pl/rg.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz