Ławrow porównał działania Zachodu wobec Rosji do Holokaustu

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył w środę Stany Zjednoczone i Europę o poszukiwanie „ostatecznego rozwiązania kwestii rosyjskiej”, porównywalnego z planem Adolfa Hitlera wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Jak poinformował w środę portal Times of Israel, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył w środę Stany Zjednoczone i Europę o poszukiwanie „ostatecznego rozwiązania kwestii rosyjskiej”, porównywalnego z planem Adolfa Hitlera wobec Żydów podczas II wojny światowej.

“Tak jak Napoleon zmobilizował praktycznie całą Europę przeciwko Imperium Rosyjskiemu, tak jak Hitler zmobilizował i zdobył… większość krajów europejskich i wysłał je przeciwko Związkowi Radzieckiemu, tak teraz Stany Zjednoczone zorganizowały koalicję” – mówił.

Zobacz też: Ławrow: UE i NATO tworzą koalicję, by walczyć z Rosją

Przekonywał też, że kraje zachodnie “za pośrednictwem Ukrainy prowadzą wojnę przeciwko naszemu krajowi”.

“Zadanie jest takie samo: ostateczne rozwiązanie „kwestii rosyjskiej”. Tak jak Hitler chciał ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską”.

Zobacz też: MSZ Izraela wzywa ambasadora Rosji po słowach Ławrowa o Żydach

“Jakiekolwiek porównywanie lub odnoszenie bieżących wydarzeń do planu Hitlera dotyczącego zagłady narodu żydowskiego zniekształca prawdę historyczną, profanuje pamięć o tych, którzy zginęli i ocalałych i powinno zostać zdecydowanie odrzucone” – zareagował izraelski MSZ.

Niemcy nazwali oświadczenie „przerażającym”.

“Lekcja historyczna, którą należy wyciągnąć z tego, jest taka, że zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie nie zostaną zapomniane ani pozostawione bezkarne” – powiedział ambasador Niemiec Steffen Seibert.

Ambasada Francji w Izraelu nazwała uwagi Ławrowa “oburzającymi i haniebnymi”.

Kresy.pl/Times of Israel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  to ZSRR wyhodowało potęgę Hitlera i ma najmniejsze prawo do odwoływania się do IIWŚ w chwili gdy ZSRR (dzisiejsza Rosja) wywołała IIWŚ razem z Niemcami. Tajne zapiski traktatu z Rapallo (1922r). ZSRR pomogło Niemcom ominąć obostrzenia traktatu Wersalskiego z 1919r. Które zabraniały posiadania przez Niemców lotnictwa, broni pancernej, gazów bojowych, itd.

  cyt.”
  Po podpisaniu oficjalnego układu rozpoczęły się również tajne rozmowy przedstawicieli Reichswehry z przedstawicielami Armii Czerwonej, które doprowadziły do podpisania 11 sierpnia 1922 roku porozumienia o współpracy wojskowej. Jej przedmiotem było zaopatrzenie Armii Czerwonej przez Reichswehrę w broń i amunicję oraz pomoc niemieckich specjalistów i inżynierów wojskowych w rozbudowie przemysłu zbrojeniowego ZSRR[2]. W układzie wojskowym Niemcy zobowiązały się do zaopatrzenia Rosjan w broń, amunicję, rozbudowanie radzieckiego przemysłu zbrojeniowego przez specjalistów niemieckich oraz udzielenie wysokich kredytów na zbrojenia w zamian za udostępnienie Niemcom radzieckich poligonów zlokalizowanych nad rzeką Wołgą i Kamą dla zakazanych traktatem wersalskim rodzajów broni pancernych, lotniczych i gazowych[3]. Oba kraje wymieniały także między sobą wojskowych wykładowców, m.in. w niemieckich uczelniach wojskowych wykładali dowódcy radzieccy z wojny polsko-bolszewickiej jak Michaił Tuchaczewski, dowódca XIV Armii Hieronim Uborewicz i dowódca XV Armii, która szturmowała w sierpniu 1920 roku pozycje polskie na północ od Warszawy – August Kork[3]. Z kolei ze strony niemieckiej rosyjskie kadry oficerskie szkolili Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian. Generałowie tacy jak Hans von Seeckt, Kurt von Schleicher oraz Werner von Blomberg układali regulaminy dla Armii Czerwonej.”

  źródło:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_w_Rapallo