Jak informuje „Puls Biznesu”, w pierwszym kwartale 2016 roku zgłoszono o jedną trzecią więcej ofert pracy dla Ukraińców, niż w analogicznym okresie rok temu. W tym roku liczba ofert zatrudnienia dla Ukraińców w Polsce może przekroczyć milion.

Według PB.pl, tylko w pierwszym kwartale 2016 roku polscy pracodawcy złożyli w tzw. pośredniakach niemal 310 tys. tzw. oświadczeń o pracę. Pozwalają one na legalne zatrudnienie Ukraińców na sześć miesięcy w ciągu roku. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano wzrost o blisko jedną trzecią.W całym 2015 roku na Ukraińców czekało w pośredniakach ponad 760 tys. miejsc pracy. Stanowiły one ponad 95 proc. wszystkich ofert skierowanych do cudzoziemców. Jeśli odnotowana w pierwszym kwartale dynamika otrzyma się, w 2016 roku zostanie przekroczony pułap miliona ofert.

Rosnąca liczba pracujących w Polsce obywateli Ukrainy spowodowała, że OPZZ oraz Ukraińcy zainicjowali powołanie dla nich związku zawodowego. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce ma umożliwić im poprawę warunków zatrudnienia i przeciwdziałać wykorzystywaniu Ukraińców, szczególnie w szarej strefie. Dokumenty potrzebne do założenia związku zawodowego mają zostać złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym. Siedzibą ukraińskiej organizacji pracowniczej ma być zlokalizowana w Warszawie.

Przeczytaj więcej: OPZZ chce związku zawodowego dla Ukraińców pracujących w Polsce

W ubiegłym roku do pracy w Polsce przyjechało około miliona obywateli Ukrainy, z czego 650 tys. było zatrudnionych legalnie. Liczbę nielegalnie zatrudnionych Ukraińców szacuje się od 30 do ponad 270 tysięcy. Według źródeł ukraińskich, w Polsce w 2015 roku wydano 800 tys. pozwoleń na pracę dla Ukraińców. Ukraińcy pracują często za stawki dużo niższe niż polscy pracownicy, zaniżając płace w wielu sektorach gospodarki. Ostatnie sondaże pokazują, że dwie trzecie młodych Ukraińców zamierza wyjechać z kraju w celach zarobkowych, najczęściej wskazując na Polskę jako kraj docelowy.

„Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę”mówił w rozmowie z Kresami.pl dr Cezary Mech, ekonomista i były wiceminister finansów. „Oni powodują zamrożenie poziomu wysokości płac, ponieważ Polacy nie są w stanie żądać wyższego wynagrodzenia, jeśli w każdej chwili mogą się dowiedzieć, że w razie czego zawsze można ich zastąpić – także wówczas, jeśli się zestarzeją i nie będą już tak efektywni”.

Za zwiększeniem liczby mieszkających i pracujących w Polsce Ukraińców lobbują m.in. grupy biznesu, a także niektórzy ekonomiści. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zdecydowanie optuje za zalegalizowaniem pobytu w Polsce migrantów zarobkowych ze wschodu, szczególnie z Ukrainy. Opowiada się również za wprowadzenie ułatwień przy uzyskiwaniu przez nich polskiego obywatelstwa. Zdaniem szefa ZPP, Cezarego Kaźmierczaka, do 2025 roku polska powinna przyjąć 5 mln imigrantów, przede wszystkim Ukraińców.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia, którą wymusza unijna dyrektywa, od 2017 roku pracownikom ze Wschodu trzeba będzie zapewnić takie same pensje jak Polakom. Ponadto, wprowadzone zostaną dodatkowe typy zezwoleń: 8-miesięczne na pracę sezonową i 6-miesięczne na krótkoterminową. Dokumenty będą wydawane przez starostę. Według obowiązujących obecnie przepisów, pracodawca jedynie składa w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o chęci zatrudnienia obcokrajowca, który przez pół roku, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia, może pracować w Polsce.

Przeczytaj więcej: Od 2017 roku Ukraińcy w Polsce mają zarabiać jak Polacy

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  „Dobra zmiana” wynaradawia Polskę,mieli sprowadzać Polaków zza granicy,a tak jak za poprzednich swoich rządów gdzie wyjechało najwięcej Polaków,tak i teraz przyczyniaja sie do ich wyjazdu,przy walnej pomocy „pracodawców’pod przewodnictwem tego ukrainofila Kazmierczaka szefa ZPP

  • Avatar
   czas_przebudzenia :

   Ostrzeżenie przed fałszywymi apostołami —- Mt 7,15-20 ———-
   Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach.

   • Avatar
    czas_przebudzenia :

    Jednym z większych oszustw wtłaczanych zwykłym ludziom do umysłów przez wyznawców zła, jest głupia wiara w to, że zła dusza – która nawet nie ukrywa, że sławi najbardziej ohydną nędzę zbrodniczego zła – przyjdzie i będzie czynić dobro. Plemię żmijowe próbuje prawdę odwracać do góry nogami, próbuje zło przedstawiać jako dobro, próbuje zwodzić na pokuszenie miliony dusz ludzkich. Stosuj starą chrześcijańską zasadę: nie rozmawiaj ze złem – postaw złu barierę, przez którą zło nie przekroczy. Nie przytulaj jadowitego węża, bo złe bydle Cię zwyczajnie upier..li i będzie za późno na płacze, gdy żmije przystąpią do ataku.

 2. Avatar
  arco :

  Powiem tak: Ukrainiec bierze teraz 8 zł na czarno pracując w rolnictwie.
  Dorabia też zbiorem truskawki, maliny . wiśni(2500~4000 PLN miesięcznie)
  To nie jest opodatkowane. Nie ma kosztów-jak czynsz najem lokalu i częściowo jedzenie.To płaci rolnik.
  Rolnicy dalej widząc płacąc upa 8 pln zysk dla siebie.
  Nie potrafią policzyć, że koszt jest wyższy niż dla Polaka (10zł) /1h.
  Te pieniądze są wywożone i społeczeństwo nasze jest biedne. Nasza sitwa popis skutecznie ciągnie laskę ukraińcą wbrew interesowi narodowemu. Żaden nie chce być legalnie zatrudniony.
  Chyba , że będzie dostawał 8 PLN na łapę a ja zapłacę 18 zł za niego.
  U mnie na osiedlu ochroniarz zarabia 5 pln na łapę (Polak) .
  Zdrajcy z popisu okradają nas na potęgę ! A wszystkim mówią , że wrogiem jest Rosja !!

 3. blitz
  blitz :

  Tylko weryfikacja skarbowa przy wyjeździe tzw „powierzenia pracy” z jej faktyczną legalnością będzie skutecznym instrumentem eliminującym szarą strefę uporczywie blokującą poprawę wynagrodzeń dla Polaków. Czas aby ukraińcy zaczęli partycypować w pełnym wymiarze składki do budżetu zaś nieuczciwi pracodawcy byli baaardzo dotkliwie karani.

 4. Avatar
  scorpio :

  Uwazam ze jest to celowe dzialanie swiatowej zydo-komuny aby wynarodowic Polakow z ich ziemi, tzn. stworzyc takie warunki bytu i pracy aby mlodzi Polacy wyjezdzali z kraju a w ich miejsce sprowadzic jak nawieksza liczbe obcokrajowcow a przede wysztkich Ukraincow krorych znaczna liczba ma pogladu neobanderowskie. Po pewnym czasie dojdzie do sytuacji gdzie Ukraincy i inne mniejszosci narodowe beda w stanie przeciwstawiac sie wladzy stwarzajac konflikty spoleczne i pomalu beda przejmowac wladze. Juz teraz okolo 40% Ukraincow jest w szeregach policji i innych jednostkach silowych i porzadkowych. Jest to wielki problem na przyszlosc. Prosze zauwazyc ze podobna sytuacja jak w Polsce nie jest spotykana na Wegrzech, Czechach czy Slowacji. Jesli tak dalej pojdzie to za 30-40 lat Polska nie bedzie w rekach Polakow a w rekach Ukraincow przy wsparciu swiatowej zydo komuny. Czarno to widze.