W Warszawie ma powstać pierwsza plenerowa galeria tworzona przez Ukraińców. Murale mają dotyczyć historii relacji polsko-ukraińskich.

Galeria Ukraińska ma powstać przy warszawskim Dworcu Gdańskim. Murale już są malowane na filarach wiaduktu przy przy ul. Zygmunta Słomińskiego. Ich twórcami są artyści zaproszeni z Ukrainy, ale w tworzeniu murali wezmą też udział ludzie sztuki z Polski. Otwarcie plenerowej galerii planowane jest 23 sierpnia o godzinie 18.

Z informacji zamieszczonej przez portal Naszemiasto.pl wynika, że tematem malowideł będzie historia relacji polsko-ukraińskich oraz dzisiejsze stosunki między dwoma narodami. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Wsparły go jednak także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i ambasada tego państwa w Warszawie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według relacji, celem stworzenia Galerii Ukraińskiej w Warszawie jest  przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polskic i Ukrainy. Będą wypełnione motywami tradycyjnej kultury ludowej obu narodów. Wśród malowanych postaci mają się pojawić ludzie filmu tacy jak Andrzej Seweryn i Kazimierz Kutz. Szablony, które zostaną wykorzystane do tworzenia malowideł były wcześniej robione przez grupę kobiet z Polski i Ukrainy.

Czytaj także: „Bandera i ja”. banderowska propaganda w polskiej szkole dla Ukraińców [+VIDEO/+FOTO]

warszawa.naszemiasto.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Gaetano :

  Roi się od tych antypolskich, pieprzonych fundacji itp. wszelkiej maści, dążących przeróżnymi sposobami do asymilacji na chama tej dziczy z Polakami oraz do wykazywania podobieństw kulturowych i innych, których, co chyba jasne, rozsądnie myślący Polak znaleźć nie może. Te gnoje z pewnością namalują – skoro to Warszawa – „malowidła” przedstawiające żywy i nad wyraz skory, szeroki udział ukrów w najbardziej brutalnych gwałtach i mordach oraz masowych rozstrzeliwaniach cywilnej ludności Woli i Ochoty.
  Oby znaleźli się kibice i kibole stołecznych klubów, którzy zrobią z tymi bohomazami porządek.

  • Avatar
   Yogi :

   @Gaetano No lepiej nie. Już tam Ziobro wyrychtował nową ustawę o zakazie symboli totalitarnych (ciekawe, co oni uznają za takie symbole) i zwalczaniu czegoś tam na tle narodowościowym. Zaraz by było, że polscy faszyści nękają biednych, przybywających z sercem na dłoni imigrantów. PISdziory na chama już prą w to multikulti. Liczą się ze wszystkimi, tylko nie z Polakami.