Akcja filmu toczy się  na początku I wojny światowej na granicy Austro-Węgier i Rosji, stąd wybór ziemi lwowskiej na miejsce kręcenia zdjęć do filmu Zanussiego.

W dniu dzisiejszym Krzysztof Zanussi rozpoczyna na Ukrainie kręcenie zdjęć do swojego nowego filmu pt. „Eter” (ukr. „Efir”). Ekipa zdjęciowa odwiedzi m.in. Lwów i Świrz.

Zdjęcia na ziemi lwowskiej będą trwały tydzień. Czasy, gdy można było kręcić długo, już minęły. Przypominam sobie czasy, kiedy było można robić zdjęcia przez trzy miesiące. Teraz odbywa się to dużo szybciej. Potem zrobimy przerwę, ponieważ według scenariusza potrzebne jest nam lato i zima. Tak więc zakończymy zdjęcia w listopadzie. – cytuje słowa Zanussiego portal zaxid.net.

Według producentki filmu Ołeny Fetisowej Lwów i okolice dają możliwość kręcenia zdjęć w autentycznych plenerach. Przypomnijmy, że akcja filmu będzie toczyć się na początku I wojny światowej na granicy Austro-Węgier i Rosji, w okolicach Lwowa.

Główne role w filmie zagrają Jacek Poniedziałek, Zsolt László z Węgier i ukraiński aktor Ostap Wakuluk. Krzysztof Zanussi ujawnił nietypowy problem, z którym musi zmierzyć się Ukrainiec. Otóż każdy aktor będzie mówił na planie we własnym języku, nawet podczas dialogów pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Z czasem bohater grany przez Wakuluka ma stopniowo przechodzić na język polski. Tymczasem Wakuluk, który uczył się w Polsce, mówi po polsku bez ukraińskiego akcentu. W związku w tym grając w filmie będzie musiał przypomnieć sobie akcent, którego się już pozbył.

Scenariusz jest oparty na „Fauście” Goethego. Film mówi o różnych doświadczeniach. Z jednej strony eter usuwa ból, jednakże eksperymenty z bólem są zawsze niebezpieczne. Chodzi o poszukiwanie władzy nad ludźmi. Przypomina to mi mit o Fauście, bardzo europejski mit, wyrosły w europejskiej kulturze – powiedział Zanussi.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Przypomnijmy, że „Eter” powstaje w koprodukcji polsko-ukraińsko-włosko-litewsko-węgierskiej. Ukraińska państwowa agencja ds. kina (Derżkino) dofinansuje film kwotą 16 mln 650 tys. hrywien (około 2,5 mln zł). Cały budżet filmu wyniesie 61 mln hrywien (9 mln zł). Ponad połowę środków na film wyłoży Polska. Premiery filmu można spodziewać się jesienią przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów: odwołano projekcję filmu „Wołyń” i dyskusję z udziałem Smarzowskiego

Kresy.pl / zaxid.net

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz