Weszliśmy w zupełnie nową fazę, o jakiej dwa miesiące temu nikt nawet nie myślał… To historyczny przełom – twierdzi minister spraw zagranicznych Ukrainy.

We wtorek szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, skomentował informacje o kolejnych krajach, które zdecydowały się dostarczyć Ukrainie ciężką broń. Jego zdaniem, ukraińska armia faktycznie przezbraja się według standardów natowskich.

Zdaniem Kułeby, Rosję czeka jeszcze większa izolacja w związku z sankcjami, zaś armia ukraińska „będzie miała czym walczyć”.

– Weszliśmy w zupełnie nową fazę, o jakiej dwa miesiące temu nikt nawet nie myślał. Weszliśmy w nową jakość, zasadniczo w nową fazę, o jakiej nikt nawet nie marzył – przechodzenie Sił Zbrojnych Ukrainy na uzbrojenie natowskie, na natowski standard. To już się dzieje – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Kułeba uważa, że to dzięki działaniom prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który miał przekonać do tego prezydenta USA, Joe Bidena.

– Pierwsze przyjechały do nas haubice… Ale to tylko początek. Dotrze do nas dużo więcej. To historyczny przełom – oświadczył szef MSZ Ukrainy.

Podkreślił również, że ukraińskie wojsko prędzej nauczy się posługiwania nową bronią, niż kraje partnerskie są w stanie decydować o dostarczaniu tej broni.

Przeczytaj: Zełenski: to jest wojna artylerii a nie dronów

Czytaj także: Wielka Brytania: Ukraina ma prawo atakować cele na terytorium Rosji brytyjską bronią

Jak pisaliśmy, Wielka Brytania przekaże Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Informacje te podał także ukraiński resort obrony. Wspomniane uzbrojenie zostanie najpierw wysłane do Polski, gdzie ukraińscy żołnierze będą szkoleni z jego obsługi.

Informowaliśmy też, że brytyjskie media, „The Mirror” i „The Sun” napisały, że Wielka Brytania ma wysłać Ukrainie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, w postaci transporterów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie rakiet Starstreak. Mają one pomóc w odparciu rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Ponadto, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht potwierdziła, że niemiecki rząd zgodził się na sprzedaż Ukrainie przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Niemcy będą także szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium.

Czytaj także: Kanada przekazała Ukrainie haubice M777

Zobacz: Holandia przekaże Ukrainie samobieżne armatohaubice PzH 2000

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz