Księga pamięci

Mińska oficyna “Smełtak” wydała encyklopedyczne opracowanie Leonida Moriakowa pt. “Katoliccy duchowni, świeccy i osoby konserwowane represjonowane w latach 1917- 1964”.

To monumentalne liczące 800 stron dzieło, nad którym autor pracował wiele lat, zawiera 700 biogramów represjonowanych przez Sowietów katolickich księży i świeckich działaczy katolickich parafii na Białorusi, będących Polakami. Większość z nich została rozstrzelana lub zginęła w łagrach “Gułagu”. Ocaleli tylko nieliczni. Głównie ci, którzy w latach trzydziestych minionego wieku zostali wymienieni na polskich komunistów.

Dzieło Moriakowa jest pierwszym tego typu wydawnictwem na Białorusi. Stanowi ono 16 tom “Encyklopedii represjonowanych, jaką od 2000 r. wydaje on w Mińsku we współpracy z historykami i archiwistami. Przy pracach nad księgą o represjonowanych duchownych i świeckich dużej pomocy udzielił bp pomocniczy archidiecezji mińsko – mohylewskiej Antoni Dziemianko, który udostępnił mu prace dotyczące represji na Białorusi, będące owocem poszukiwań polskich badaczy.

(“BiełaPAN”)/(mak)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply