Watykan ogłosił, że papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót abp. Szeptyckiego. Otwiera to drogę do jego beatyfikacji. Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego ta decyzja tylko rozbudzi znane od dawna kontrowersje wokół tej postaci.

Śmiem twierdzić, że dzisiejsza decyzja nie uspokoi kontrowersji wokół postaci Andrzeja Szeptyckiego, ale je tylko rozogni” – napisał ks. Isakowicz Zaleski na swoim blobu na Onecie.

Kapłan z Krakowa przypomina, że nie tylko Polacy mają wiele do zarzucenia grekokatolickiemu arcybiskupowi.

Dla przykładu, Żydzi wiąż odmawiają pośmiertnego przyznania Szeptyckiemu Medalu “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Z kolei kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, dwukrotnie protestował przeciwko wszczęciu procesu beatyfikacyjnego” – przypomina ks. Isakowicz-Zaleski.

“Ciemna strona” abp. Szeptyckiego jest już doskonale znana, także dzięki opracowaniom naukowym.

W ostatnim czasie ukazało się też bardzo wiele prac naukowych (m.in. prof. Andrzeja Zięby, ks. prof. Józefa Wołczańskiego, ks. prof. Józefa Mareckiego), które ukazują tragiczne błędy polityczne arcybiskupa. Chodzi m.in. o błogosławienie ukraińskich kolaborantów z SS Galizien, którzy wysługując się w szeregach pułków policji SS wymordowali w barbarzyński sposób wiele polskich wiosek na Tarnopolszczyźnie” – przypomina ks. Isakowicz-Zaleski.

Onet.pl/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply