„Rząd PiS chce obniżenia jakości ochrony zdrowia w Polsce. Nigdy nie będzie na to mojej zgody” – powiedział w niedzielę kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Zaapelował także do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak oświadczył w niedzielę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce obniżyć jakość polskiej służby zdrowia – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Podkreślił swój stanowczy sprzeciw wobec tego typu praktyk. Zaapelował również do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Podczas konferencji prasowej Bosak wyraził opinię, że aktualnie „przy właściwie zerowej świadomości opinii publicznej”, rząd przygotowuje przepisy w tym celu, aby cudzoziemcy, którzy nie posiadają nostryfikowanych dyplomów lekarskich mogli znaleźć pracę w polskiej służbie zdrowia.

„Rząd wyobraża sobie, że nie kształcąc wystarczającej liczby lekarzy z Polski, nie proponując im godnych warunków zatrudnienia i przewidywalnej ścieżki kariery, wystarczającej liczby miejsc specjalizacyjnych, a nawet dobrych warunków studiowania, uzupełni te braki cudzoziemcami ściąganymi z całego świata” – powiedział wiceprezes Ruchu Narodowego.

Przypomniał, że w 2017 roku w Polsce odrzucono 77 proc. wniosków o nostryfikację dyplomów cudzoziemców, którzy zabiegali o zatrudnienie w polskiej służbie zdrowia.

„Ta ustawa jest ucieczką do przodu, którą stosuje rząd Prawa i Sprawiedliwości wobec ogromnych braków kadrowych w ochronie zdrowia. Ma umożliwić nostryfikowanie dyplomów lekarskich na uproszczonych zasadach, pomijając cały tryb kształcenia medycznego, który przez pokolenia został wypracowany przez polskich lekarzy i polską kadrę naukową” – dodał kandydat Konfederacji.

Zaznaczył, że nie zgadza się na obniżenie jakości ochrony zdrowia w Polsce.

„Nie może być do tego pretekstem żadna nadmierna, niemądra i bezwarunkowa otwartość, żadne hasła ideologiczne serwowane przez prezydenta Dudę czy rząd PiS. Musimy stanąć wyraźnie w obronie jakości kształcenia medycznego. Nigdy nie będzie mojej zgody na to, żeby obniżyć jakość kształcenia medycznego czy ochrony zdrowia. Nie będzie nigdy mojej zgody na to, żeby ludzi bez dyplomów, ściąganych z całego świata, mianować lekarzami z pominięciem odpowiedniego uznania stanu ich kwalifikacji medycznych” – powiedział.

Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że propozycje zmian w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty od miesięcy były krytykowane przez środowisko lekarskie w Polsce.

„W miejsce tej ustawy, o której zawetowanie wnioskuję do prezydenta, postuluję więcej miejsc na specjalizacjach, większą liczbę lekarzy specjalistów, personelu pomocniczego i medyków z innych zawodów. Trzecia sprawa to oczywiście godne wynagrodzenia – nie tylko dla lekarzy z ugruntowaną pozycją zawodową, ale także dla coraz bardziej deklasowanej finansowo kadry uczelni medycznych” – dodał.

Według wiceprezesa Ruchu Narodowego potrzebne jest zmniejszenie biurokracji w szpitalach i przychodniach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem Bosaka cele, o których wspomniał można osiągnąć m.in. przy pomocy środków, które są aktualnie kierowane przez polski rząd do „globalnych organizacji o lewicowym profilu tj. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)”.

„Tu moja teza, że zdrowie ani jednego Polaka nie poprawiło się od skierowania 17 mln zł, wyciągniętych z kieszeni polskiego podatnika, do WHO, która zajmuje się promowaniem na świecie zabijania nienarodzonych dzieci albo tzw. wczesnej edukacji seksualnej – jakby to komuś było potrzebne do zdrowia” – dodał kandydat Konfederacji.

Jak pisaliśmy, w kwietniu kandydat Konfederacji zaapelował do polskiego rządu o zaprzestanie finansowania WHO.

pap / rmf24.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MP
    MP :

    Bosak notujcie; system bezpiecznej żywności,norma polskiej zywności(RAPORT N.I.K. n.t.makabrycznej jakości żywności w Polsce GLIFOSAT),sprzedaż wody izraelskiej firmie,ODDANIE POLSKICH BOGACTW KOPALNYCH OBCYM FIRMOM za smieszną opłatę koncesyjną(wartość złóż- setki BILIONÓW zł,w tym metale ziem rzadkich Suwalszczyzna)OBCE wrogie elementy w tym m o ssAD na stanowiskach oficerów w słuzbach spec.polskich,ŚCIEMA KO ro Naw i rus i zamknięcie gospodarki małej i średniej,KRYZYS nadciagający z tego powodu,Przymusy szczepień i inne przymusy w tle ściemy ,gotówka,zadłużenie sztucznie wywołane prze PisDzielców u koryta dziś,WROGI OBCY ELEMENT W polinPOLICJI, ZAGADAJCIE BOSSAK O YTYCH zagadnieniach to pogadamy o poparciu…ZAgadajcie bo zDUDZIEJECIE..