Około 24 tys. złotych przeznacza Urząd Miasta w Krośnie na remont sowieckiego pomnika Armii Czerwonej. „Pomnik jest mocno zniszczony i wymaga podjęcia działań konserwatorskich w zakresie oczyszczenia i impregnacji” – poinformował Urząd Miasta portal krosnocity.pl. Pomnik znajduje się w Zespole Staromiejskim, który w całości wpisany jest do rejestru zabytków.

Gdyby nie remont, to obiektowi groziłoby rozsadzenie. Pracę prowadzone będą na podstawie programu konserwatorskiego i decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu – Delegatura w Krośnie. Obejmą oczyszczenie powierzchni kamienia, która jest silnie zabrudzona i pokryta porastającym mchem oraz glonami. Koszt wykonania remontu i konserwacji pomnika to około 24 tys. złotych. Na realizację tego zadania Wojewoda Podkarpacki przyznał dotację celową w kwocie 15 tys. złotych. Pozostałe środki finansowe będą pochodzić z budżetu miasta z działu „Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej”.„Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej” to de facto pomnik symbolizujący sowiecką okupację Krosna i Polski. Został wzniesiony na żądanie pionu politycznego Armii Czerwonej w 1945 roku. Na jego charakter jednoznacznie wskazują napisy na tym pomniku, między innymi: „Chwała bohaterom wielkiej ojczyźnianej wojny. Chwała orężowi rosyjskiemu”– powiedział Piotr Babinetz, poseł PiS z Krosna.

Pomnik został odsłonięty w 1945 roku i w listopadzie tego samego roku doszło do pierwszej próby jego wysadzenia przez grupę krośnieńskiej młodzieży.

PCh24.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz