Około 24 tys. złotych przeznacza Urząd Miasta w Krośnie na remont sowieckiego pomnika Armii Czerwonej. „Pomnik jest mocno zniszczony i wymaga podjęcia działań konserwatorskich w zakresie oczyszczenia i impregnacji” – poinformował Urząd Miasta portal krosnocity.pl. Pomnik znajduje się w Zespole Staromiejskim, który w całości wpisany jest do rejestru zabytków.

Gdyby nie remont, to obiektowi groziłoby rozsadzenie. Pracę prowadzone będą na podstawie programu konserwatorskiego i decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu – Delegatura w Krośnie. Obejmą oczyszczenie powierzchni kamienia, która jest silnie zabrudzona i pokryta porastającym mchem oraz glonami. Koszt wykonania remontu i konserwacji pomnika to około 24 tys. złotych. Na realizację tego zadania Wojewoda Podkarpacki przyznał dotację celową w kwocie 15 tys. złotych. Pozostałe środki finansowe będą pochodzić z budżetu miasta z działu „Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej”.

„Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej” to de facto pomnik symbolizujący sowiecką okupację Krosna i Polski. Został wzniesiony na żądanie pionu politycznego Armii Czerwonej w 1945 roku. Na jego charakter jednoznacznie wskazują napisy na tym pomniku, między innymi: „Chwała bohaterom wielkiej ojczyźnianej wojny. Chwała orężowi rosyjskiemu”– powiedział Piotr Babinetz, poseł PiS z Krosna.

Pomnik został odsłonięty w 1945 roku i w listopadzie tego samego roku doszło do pierwszej próby jego wysadzenia przez grupę krośnieńskiej młodzieży.

PCh24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz