Kardynał Henryk Gulbinowicz honorowym obywatelem rejonu wileńskiego [+FOTO]

Zasłużony, wieloletni metropolita wrocławski nigdy nie ukrywał sentymentu do Wileńszczyzny, na której się urodził i wychował. Na Wileńszczyźnie także pamiętają o kardynale Gulbinowiczu.

9 czerwca odbył się coroczny Koncert Kresowy we Wrocławiu, organizowany przez władze miasta Wrocławia i Fundację Studia Wschód. Tradycyjna już impreza goszcząca nad Odrą zespoły pieśni i tańca tworzone przez naszych rodaków z Kresów, została w piątek uświetniona szczególnego rodzaju uroczystością. Mer rejonu wileńskiego Maria Rekść wręczyła emerytowanemu arcybiskupowi Wrocławia kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi insygnia honorowego obywatela tego zamieszkanego w większości przez Polaków rejonu. Rada rejonu przyznała hierarchie tutał jeszcze w 2015 roku, ale dopiero teraz nadarzyła się okazja jego wręczenia podeszłemu wiekiem kapłanowi.

„Księże kardynale, pamiętamy, co ksiądz zrobił dla nas, dla Litwy w tamte ciężkie czasy. Pamiętamy, kochamy. Wileńszczyzna nigdy księdza nie zapomni – tego młodego kleryka, który opuścił ziemię wileńską, ale zawsze był z nami i wspierał jak mógł. I duchowo, i materialnie. Bóg zapłać” – mówiła w czasie uroczystości na wrocławskim Rynku Maria Rekść. Przypomniała, że tego samego dnia z Turgiel wyruszyła do Mejszagoła V Piesza Pielgrzymka Śladami Prałata Józefa Obrembskiego, wieloletniego duszpasterza, zaprzyjaźnionego z kardynałem Gulbinowiczem, zmarłego przed sześcioma laty. Na uroczystości pojawił się także inny zasłużony dla Wileńszczyzny kapłan, ksiądz Dariusz Stańczyk, który przybył aż z syberyjskiego Tobolska, dokąd wyruszył w 2015 r. z Wilna.  Mer Rekść zapraszał kardynała Gulbinowicza do ponownych odwiedzić rodzinnych stron.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

„Cieszę się, że ziemia wileńska swoich dzieci nie zapomina” – mówił ze wzruszeniem 93-letni kardynał Gulbinowicz, jak relacjonuje portal Wilnoteka. Na jego cześć koncertował zespół ludowy „Zgoda”, z podwileńskiej miejscowości Rudomino.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w podwileńskiej wsi Szukiszki, w archidiecezji wileńskiej. Miejscowość położona jest dzisiaj właśnie w granicach rejonu wileńskiego. Szkołę podstawową i gimnazjum kardynał Gulbinowicz ukończył w Wilnie. W 1944 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 roku do Białegostoku, na skutek działań władz sowieckich, które zajęły Wilno. Właśnie w Białymstoku, 18 czerwca 1950 roku kardynał Gulbinowicz otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego. W latach 1975-2004 był arcybiskupem wrocławskim.

Jak informuje portal L24.lt mer rejonu wileńskiego wraz z delegacją została przyjęta przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

wilnoteka.lt/l24.lt/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz