Środowiska kresowe z Dolnego Śląska wystosowały apel do samorządowców o włączenie syren i innych sygnałów dźwiękowych w południe 11 lipca – w 74. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez OUN-UPA.

Jak powiedział w czwartek rzecznik prasowy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Jerzy Rudnicki, apel o włączenie syren w samo południe 11 lipca skierowano nie tylko do samorządów. Wystosowano go również do jednostek straży pożarnej, instytucji i zakładów pracy dysponujących odpowiednim sprzętem alarmowym.

Apel wystosowano do władz i instytucji Dolnego Śląska. W tym regionie mieszka wiele rodzin przesiedlonych z Kresów Rzeczpospolitej. W wyniku przesiedleń z 1945 r. i późniejszych lat zamieszkało tam kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Od zeszłego roku 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Został ustanowiony uchwałą Sejmu 22 lipca 2016 r. – przypomniał Rudnicki.

– Chcemy, by ofiary okrutnych mordów na dawnych Kresach również miały taką minutę pamięci, jaką 1 sierpnia w całej Polsce oddajemy hołd warszawskim powstańcom – powiedział rzecznik.

Rudnicki podkreślił, że choć apel skierowany jest do instytucji w całym kraju, to Kresowianie liczą, że do akcji włączą się przede wszystkim mieszkańcy woj. opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Mieszka tam najwięcej osób przesiedlonych z Kresów, ich rodzin i potomków.

Akcję wspiera również Zarząd Główny Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

W tym roku centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowano w niedzielę 9 lipca w Warszawie.

Z kolei we wtorek 11 lipca we Wrocławiu również odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Jak co roku zaplanowano m.in. Mszę św., składanie kwiatów pod pomnikiem ofiar, wykłady, spotkania z kresowianami i apel pamięci. Odbędą się także pokazy filmu „Wołyń”. Ponadto, jednym z elementów obchodów jest akcja krwiodawstwa pod hasłem „Przelej krew za Polskę”.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało w 2009 r. i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera również fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach. Co roku we wrześniu organizuje zjazdy Kresowian w Świątnikach (Dolnośląskie).

PAP / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply