Korea Północna zatrzymała rosyjski statek rybacki wraz z załogą

Rosyjski statek rybacki wraz z 17-osobową załogą został tydzień temu zatrzymany przez północnokoreańską straż przybrzeżną pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. W ich uwolnienie zaangażowani są rosyjscy dyplomaci.

O zatrzymaniu rosyjskiego statku rybackiego Xianhailing-8 (ros. Sianchajlin) przez północnokoreańską straż przybrzeżną na Morzu Japońskim poinformowały we wtorek po południu rosyjskie media. Faktycznie, jednostka została zatrzymana już tydzień temu, 17 lipca, ale media dopiero teraz szerzej o tym poinformowały.

Na pokładzie było 17 członków załogi: 15 Rosjan i dwóch obywateli Korei Południowej. Według północnokoreańskich pograniczników, statek rybacki typu sejner należący do rosyjskiej firmy „Północno-Wschodnia Kompania Rybołówcza” nielegalnie naruszył granice Korei Północnej i wpłynął na jej wody terytorialnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef „Północno-Wschodniej Kompanii Rybołówczej” Wiktor Sedler powiedział stacji RBC, że kuter zatrzymano nad ranem, gdy w czasie połowu zatrzymał się około 53 mil od wybrzeża, czyli niecałe 100 km.

„Z jakiegoś powodu, [Północni] Koreańczycy zadecydowali, że ich strefa ochrony wojskowej ma mieć 50 mil, chociaż żadna międzynarodowa instytucja tego nie uznaje. Tak nam powiedziano w ambasadzie” – powiedział Sedler. Według konwencji ONZ, granica wód terytorialnych przebiega w odległości 12 mil od wybrzeża. Właściciel statku powiedział, że z załogą utracono kontakt 16 lipca, ale przez dwa dni sądzono, że po prostu znalazł się w strefie dryfu. Jednak gdy kuter ponownie pojawił się na radarach, okazało się, że płynie w stronę Korei Północnej. Wówczas Rosjanie zdali sobie sprawę, co się stało.

Według rosyjskich mediów, załoga kutra wciąż przebywa na pokładzie, ale są poddawani przesłuchaniom i przeszukaniom.

Agencja Tass podaje, że nad rozwiązaniem problemu od początku pracują rosyjscy dyplomaci. Według MSZ Rosji, udało im się spotkać z członkami załogi. Strona rosyjska została poinformowana o zatrzymaniu jednostki 18 lipca br. Poinformowano też, że w chwili zatrzymania kuter był w drodze na obszar, gdzie miał prowadzić połów ryb.

Zatrzymany statek rybacki to nowa jednostka, zbudowana w 2015 roku. Faktycznie jest to sejner, czyli statek przeznaczony do połowu ryb okrężnicą, głównie śledzi, szprotów czy tuńczyków.

Przeczytaj: Chiński kuter rybacki zatopił jednostkę południowokoreańskiej straży wybrzeża

Czytaj również: Rosja: Ukraina porwała rosyjski statek rybacki

Tass/ rbc.ru / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz