Kongresmenka do Trumpa: bycie d****ą Arabii Saudyjskiej to nie “America First”

Tulsi Gabbard, kongresmenka z Partii Demokratycznej z Hawajów, w ostrych słowach skrytykowała na Twitterze postawę Donalda Trumpa wobec Arabii Saudyjskiej w obliczu zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego.

Jak napisała Gabbard, “Hej @realdonaldtrump: bycie dziwką Arabii Saudyjskiej to nie ‘America First.'”

Mimo apeli ze strony części amerykańskich kongresmenów, prezydent USA Donald Trump wykluczył możliwość zerwania wielomiliardowych kontraktów zbrojeniowych z Saudyjczykami w związku z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza. „USA mają zamiar pozostać stabilnym partnerem Arabii Saudyjskiej”.

We wtorek prezydent USA Donald Trump odniósł się do apeli ze strony części amerykańskich kongresmenów i senatorów, wzywających do nałożenia sankcji na Arabię Saudyjską w związku z zabójstwem Dżamala Chaszukdżiego. Apelowano m.in. o anulowanie wielomiliardowych kontraktów zbrojeniowych z Saudyjczykami.

Trump oświadczył jednak, że nie zerwie kontraktów z Rijadem. “Jeślibyśmy niemądrze unieważnili te kontrakty, Rosja i Chiny byłyby ogromnymi beneficjentami“- tłumaczył prezydent USA. Podkreślił też, że Arabia Saudyjska, będąca jednym z głównych producentów ropy naftowej, to ważny partner gospodarczy oraz kluczowy sojusznik USA przeciw Iranowi.

Wczoraj grupa senatorów wyslała rownież list do Trumpa żądając od niego jednoznacznego wskazania, czy książe Mohammad Bin Salman był odpowiedzialny za zabójstwo Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule w październiku. “W świetle ostatnich wydarzeń, w tym oświadczenia rządu saudyjskiego, że saudyjscy urzędnicy zabili Chaszukdżiego w konsulacie w Stambule, prosimy o wyraźne ustalenie tego, czy książę Mohammad Bin Salman jest odpowiedzialny za morderstwo Chaszukdżiego” – napisali senatorowie.

Zgodnie z ustawą Magnickiego, Trump może być zobowiązany do ustalenia odpowiedzialności za decyzje o naruszeniach praw człowieka przez światowych przywódców. Prawo wymaga od prezydenta dokonania tego w ciągu 120 dni od złożenia wniosku przez komisję senacką, a także nałożenia stosownych sankcji.

Republikański senator Rand Paul z Kentucky uważa, że w wyniku zabójstwa Dżamala Chaszukdżiego, Waszyngton powinien wstrzymać sprzedaż broni amerykańskiej do Arabii Saudyjskiej.

Sankcje nałożone na 17 Saudyjczyków odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego są „oznaką słabości”, według Paula. „Rzecz w tym, że sankcje udają, że coś robią, nie robiąc nic. Większość z tych osób [odpowiedzialnych za zabójstwo Chaszukdżiego] znajduje się w więzieniu, poza księciem koronnym. Ale to książę koronny kieruje krajem i to z nim mamy do czynienia. Jeśli nałożymy sankcje na osoby przebywające w więzieniu, czy naprawdę robimy wszystko, aby ich ukarać? Przecież są już w więzieniu” – ocenił Paul w popularnym programie „Face the Nation” w niedzielę.

Paul zwrócił uwagę, że ukarać należy tych, którza naprawdę są odpowiedzialni za morderstwo Chaszukdżiego. „Sądzę, że [Saudyjczycy] potraktują sankcje jako oznakę słabości ze strony prezydenta, a jeśli prezydent chce działać zdecydowanie, powinien wstrzymać sprzedaż broni” – dodał senator.

kresy.pl / twitter / politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply