Wczoraj w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski wyraził poparcie dla Ukrainy i zadeklarował, że Polska będzie wspierać koncepcję, by przestrzeganie rozejmu z Mińska monitorowały siły rozjemcze pod egidą ONZ. Odniósł się też do kwestii dostaw broni na Ukrainę i rozszerzenia sankcji wobec Rosji.

„Polska będzie starała się pomóc na wszystkie dostępne sposoby w realizacji umowy zawartej w Mińsku, która jest gwarantowana przez podpisy ważnych krajów – Francji, Niemiec, a także prezydenta Rosji”– powiedział wczora w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski.

„Cały czas wiążemy nadzieje na wykonanie umowy z Mińska, ale dostrzegamy i zagrożenia dla zrealizowania tego zamysłu, czym dla nas jest to, co wydarzyło się w Debalcewe”– powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent odniósł się do kwestii dostarczania broni na Ukrainę: „Polska zajmuje w tej kwestii jednoznaczne stanowisko: nie zamierzamy i nie złożymy deklaracji o tym, że Ukrainie nie można sprzedawać broni. Ale chcę przypomnieć, że niektóre kraje Zachodu taką deklarację niestety już złożyły”. Podkreślił przy tym, że nie obecnego konfliktu da się rozwiązać tylko na drodze konfliktu zbrojnego.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego decyzja o ewentualnym zaostrzeniu sankcji wobec Rosji powinna zapaść po międzynarodowych konsultacjach, zaś zależeć to będzie głównie od stanowiska Francji, Niemiec i Ukrainy.

Prezydent Komorowski uczestniczył wczoraj w prowadzonym przez prezydenta Petro Poroszenkę marszu ulicami Kijowa w pierwszą rocznicę rewolucji na Majdanie Niepodległości, w wyniku której odsunięto od władzy ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wzięli w nim udział także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydenci Litwy, Niemiec, Mołdawii, Słowacji i Gruzji.

polskieradio.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    krok :

    Cyt”Polska zajmuje w tej kwestii jednoznaczne stanowisko: nie zamierzamy i nie złożymy deklaracji o tym, że Ukrainie nie można sprzedawać broni” . Wypowiedź wymijająca, co najmniej dwuznaczna, nijaka jeżeli chodzi o zajęcie stanowiska przez Polskę. Po co mówić, nie mówiąc nic ? Chyba po lewatywie jest.

  2. Avatar
    zefir :

    Nasze Słońce dolewa benzyny do ognia płonącego Donbasu.Z jednej strony dostrzega zagrożenia dla realizacji porozumień mińskich,z drugiej zaś strony nie dostrzega,że dostawy broni dla Ukrainy to jak dolewanie benzyny do ognia który niby należy ugasić.Jeśli”nie złożymy deklaracji”,to nie chcemy realizacji porozumień mińskich.