„Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC)” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali inaugurjącej biuro AJC – organizacji reprezentującej spraw Żydów poza USA. Placówka znajdować się będzie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Cieszę się, że wybrali państwo stolicę Polski na miejsce, z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region– napisał w liście prezydent prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie biura AJC w Warszawie jestgłęboko symboliczne, ponieważ uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju.

Czytaj również: Andrzej Duda w Londynie zapytany, czemu izraelski parlament obradował w Polsce [+VIDEO]

Prezydent podziękował American Jewish Committee za wsparcie, jakiego organizacja ta udzieliła Polsce. – W okresie kiedy Polska, odzyskawszy suwerenność po upadku systemu komunistycznego, zabiegała o przyjęcie do organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, to w American Jewish Committee znaleźliśmy cennego sprzymierzeńca. Państwa poparcie dla naszych aspiracji przechowujemy we wdzięcznej pamięci– podkreślił.

Zdaniem polskiego prezydenta obecność w Polsce amerykańskich żołnierzy i reprezentantów AJC daje powody do radości. – Jestem przekonany, że w ten sposób dodatkowo umacnia się współpraca transatlantycka, której Polska zawsze była i jest gorącym orędownikiem i uczestnikiem– napisał.

Andrzej Duda nie ukrywał w przesłanym liście satysfakcji z faktu, że uroczyste powitanie reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich odbywa się w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. – To instytucja ogromnie istotna dla zachowania prawdy o wspólnej historii obu naszych narodów. W atrakcyjny, nowoczesny sposób ukazuje ona dzieje naszej ojczyzny, która przez wieki była dla Żydów ziemią POLIN – gościnnym, bezpiecznym domem– napisał.

Prezydent odwołał się również do historii wzajemnych relacji oraz wspólnych doświadczeń historycznych łączących Polaków i Żydow. – Rzeczypospolitą przyjaciół unicestwiła agresja nazistowskich Niemiec i przeprowadzony przez hitlerowców Holocaust. Mimo nieludzkiego terroru, zbrodni i masowej eksterminacji, łącząca nasze narody solidarność ocalała– zaznaczył Duda.

Czytaj również: Amerykańscy Żydzi chcą od Polski gigantycznego “odszkodowania”

Dodał, że dzisiaj Polacy i Żydzi m.in. poprzez oddawanie czci wspólnym bohaterom, próbują zbudować w zgodzie pomyślną przyszłość.

– Wiedza o tym, co wydarzyło się na naszej ziemi podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej, upowszechnia się w świecie także dzięki staraniom American Jewish Committe. Liczę na to, że w tej bardzo ważnej sprawie, obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej, będziemy nadal skutecznie działać razem– kończy swój list prezydent prezydent.

kresy.pl/ prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply