Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarło Polskie Radio, wiadomość o pozwie przeciwko Polsce zostanie zatwierdzona w czwartek.

Polskie Radio podało, że decyzja o pozwie została uzgodniona przez szefów gabinetów komisarzy, a w czwartek zostanie oficjalnie zatwierdzona przez samych komisarzy.

O możliwości pozwania Polski przez Komisję Europejską przed unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, mówił kilkukrotnie komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Bruksela żąda bowiem wypełnienia zobowiązania z jesieni 2015 roku, kiedy to większość krajów wyraziło zgodę na obowiązkowy podział uchodźców, którzy przedostali się na Stary Kontynent i przebywali w specjalnych obozach w Grecji i we Włoszech.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska formalnie wszczęła procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom ws. relokacji uchodźców

W czasie kiedy Komisja zapowiadała złożenie pozwu unijny program relokacji jeszcze trwał, ponieważ, był rozpisany na dwa lata. Skończył się on we wrześniu tego roku i już nie obowiązuje. Z tego powodu większość komentatorów uważało, że KE nie pozwie żadnego kraju.

Zdaniem Brukseli jednak, ponieważ było to obowiązujące unijne prawo, to wszystkie kraje powinny się do niego stosować i przyjąć wyznaczoną liczbę uchodźców. Komisja przeprowadziła w tej sprawie już dwuetapowe postępowanie przeciwko Polsce dotyczące naruszenia unijnego prawa.

Polski rząd w piśmie do Komisji chciał umorzenia postępowania. Jako przyczynę odmowy przyjmowania imigrantów wskazał względy bezpieczeństwa. Dodawał również, że prowadzenie własnej polityki migracyjnej jest prawem każdego państwa i zapowiedział, że jest gotów bronić swoich racji przed Trybunałem.

Kresy.pl / polskieradio.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply