Kolejna katastrofa amerykańskiego zmiennowirnikowca

Zmiennowirnikowiec MV-22B Osprey Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujący w Japonii rozbił się w środę podczas misji szkoleniowej u południowego wybrzeża kraju, zabijając co najmniej jednego z ośmiu członków załogi – podała japońska straż przybrzeżna.

Jak przekazała agencja AP, Zmiennowirnikowiec MV-22B Osprey Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujący w Japonii rozbił się w środę podczas misji szkoleniowej u południowego wybrzeża kraju, zabijając co najmniej jednego z ośmiu członków załogi – podała japońska straż przybrzeżna.

Rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej Kazuo Ogawa powiedział, że przyczyna katastrofy ani stan siedmiu innych osób na pokładzie nie są znane.

Zobacz też: Czterech amerykańskich żołnierzy zginęło w Norwegii podczas ćwiczeń NATO

Ogawa powiedział, że straż przybrzeżna otrzymała wezwanie w środę po południu z łodzi rybackiej znajdującej się w pobliżu miejsca katastrofy u wybrzeży Jakuszimy, wyspy na południe od Kagoszimy.

Samoloty straży przybrzeżnej i łodzie patrolowe znalazły jednego członka załogi płci męskiej, którego zgon stwierdził później lekarz w pobliskim porcie, powiedział Ogawa. Znaleźli także szare szczątki prawdopodobnie pochodzące z samolotu oraz pustą nadmuchiwaną tratwę ratunkową w obszarze około 1 km od wschodniego wybrzeża Jakuszimy – dodał.

Straż przybrzeżna poinformowała, że planuje kontynuować poszukiwania przez całą noc.

Główny sekretarz japońskiego gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział, że Osprey zniknął z radarów na kilka minut przed otrzymaniem wezwania przez straż przybrzeżną. Samolot zażądał awaryjnego lądowania na lotnisku Jakuszima około pięć minut przed utratą go z radarów – podała telewizja publiczna NHK i inne serwisy informacyjne.

Zobacz też: Trzech amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrofie zmiennowirnikowca w Australii

Premier Fumio Kishida powiedział, że planuje zwrócić się do armii USA o dalsze wyjaśnienia, odmówił jednak określenia, czy będzie się starał o tymczasowe zawieszenie operacji Osprey w Japonii.

Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podało w oświadczeniu, że CV-22B Osprey pochodzi z bazy lotniczej Yokota i przydzielony jest do 353. Skrzydła Operacji Specjalnych.

Baza lotnicza Yokota jest siedzibą Sił Powietrznych USA w Japonii. W Yokocie rozmieszczono sześć samolotów CV-22 Osprey, w tym ten, który się rozbił.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply