Samolot z grupą blisko 200 amerykańskich żołnierzy wylądował w czwartek późnym wieczorem na podszczecińskim lotnisku w Goleniowie. To kolejny transport żołnierzy, którzy będą stacjonowali w Polsce.

-Do Goleniowa przybyło blisko 200 amerykańskich żołnierzy z Kolorado w Stanach Zjednoczonych– powiedział PAP w czwartek, krótko po wylądowaniu maszyny, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Krzysztof Domagalski. -To część przerzutu wojsk amerykańskich, które mają stacjonować okresowo na terenie Polski –dodał.

Boeing 747 – Jumbo Jet wylądował na podszczecińskim lotnisku z kilkugodzinnym opóźnieniem. Przylot samolotu opóźniły złe warunki pogodowe; przez kilka godzin maszyna nie mogła wystartować z wrocławskiego portu lotniczego, dokąd przywiozła kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy.

-To pierwszy transport amerykańskich żołnierzy na lotnisko w Goleniowie w ramach przerzutu sił do kraju. Na goleniowskie lotnisko ma przylecieć jeszcze w styczniu łącznie około 1 tys. amerykańskich żołnierzy– dodał Domagalski.

Czytaj również: Pierwsza grupa amerykańskich żołnierzy jest już w Polsce

W Polsce jest obecnie ponad 2 tys. żołnierzy amerykańskich brygadowej grupy bojowej – powiedział PAP rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

-Na bieżąco monitorujemy ruch wojsk amerykańskich, które przybywają do Polski w ramach pancernej brygadowej grupy bojowej. Zajmuje się tym Połączone Centrum Operacyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które całą dobę zbiera te informacje ze wszystkich miejsc w kraju– dodał Głuszczak. Wszyscy żołnierze pancernej brygadowej grupy bojowej mają znaleźć się w Polsce jeszcze w styczniu.

W czwartek przed południem do Polski przez Olszynę w Lubuskiem wjechał konwój amerykańskich żołnierzy jadący z Niemiec. Na granicy Amerykanów symbolicznie powitali żołnierze z „Czarnej Dywizji” w Żaganiu, gdzie ma stacjonować duża grupa pancerniaków z USA i ich sprzęt.

Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskich żołnierzy z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się w sobotę w Żaganiu. Tego samego dnia zaplanowano też serię imprez w miastach wojewódzkich. Na szczecińskich Jasnych Błoniach będzie można obejrzeć transmisję powitania w Żaganiu, a także zjeść grochówkę i obejrzeć sprzęt wojskowy.

Ciężki sprzęt, taki jak czołgi, wozy bojowe czy haubice jest transportowany głównie koleją. Natomiast większość amerykańskich żołnierzy z indywidualnym sprzętem dociera do naszego kraju samolotami. Następnie z lotnisk we Wrocławiu czy Poznaniu autobusami udają się do miejsc zakwaterowania.

Licząca 3,5 tys. ludzi brygadowa grupa bojowa ma na wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Cały ten sprzęt jest przerzucany do Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaki sprzęt przywiezie Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z USA [+FOTO / +VIDEO]

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Od lutego amerykański żołnierze wraz ze swoim sprzętem zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

Pierwszą 9-miesięczną zmianę będzie pełnić 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. To właśnie jej żołnierzy symbolicznie witano na granicy w Olszynie.

Czytaj również: Macierewicz: Amerykańskie wojsko na polskiej ziemi to „koniec Jałty”

kresy.pl/pap

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mop
    mop :

    Nowe jednostki NATO na flance wschodniej nie zatrzymają Rosji, bo jeden batalion na Polskę z USA w postaci homoseksualistów i transseksualistów to kpina. Wyceniając nas na jeden batalion, po prostu nas ośmieszono. Ponieważ obronę organizuje się albo na poważnie, albo nie ma potrzeby organizować jej wcale.
    Waszyngton traktuję Polskę jak republikę bananowę, poligon doświadczalny, składowisko złomu, wysypisko śmieci… a nawet swoje eksterytorialne terytorium na półkuli wschodniej.
    Z naszego niemałego kraju między Odra i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, ktorzy nie potrafią odroznić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia.