Ukraina ostro skrytykowała plany prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi. Wezwała do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia sprawy.

W niedzielę MSZ Ukrainy określiło plany Putina, jako „kolejny prowokacyjny krok” Moskwy, który podważa „cały system bezpieczeństwa międzynarodowego”. „Rosja po raz kolejny potwierdza swoją chroniczną niezdolność do bycia odpowiedzialnym posiadaczem broni jądrowej, jako środka odstraszania i zapobiegania wojnie, nie zaś narzędzia gróźb i zastraszania” – agencja Reuters cytuje niedzienny komunikat ukraińskiego resortu dyplomacji.

Ukraina wezwała do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tego posunięcia. Wezwała także Grupę G7 i Unię Europejską do ostrzeżenia Białorusi przed „daleko idącymi konsekwencjami”, jeśli zdecyduje się przyjąć rosyjską broń.

W sobotę na antenie stacji Rossija-24 prezydent Rosji Władimir Putin mówił m.in. o kwestii rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Oświadczył, że białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. 

W niedzielę NATO skrytykowało Rosję za jej „niebezpieczną i nieodpowiedzialną” retorykę nuklearną. „NATO jest czujne i ściśle monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej, które skłoniłyby nas do dostosowania naszej” – powiedział rzecznik NATO.

Zobacz także: ISW: Rosja planowała rozmieścić broń jądrową na Białorusi jeszcze przed wojną

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz